Ana Sayfa Sözlük OpenSees Nedir?

OpenSees Nedir?

589
2

OpenSees Nedir?

OpenSees, depreme maruz kalan yapısal ve jeoteknik sistemlerin performansını simüle etmeye yönelik uygulamalar geliştirmeye yönelik bir yazılım çerçevesidir.


OpenSees Nedir?

OpenSees geliştirmesinin amacı, açık kaynak geliştirme yoluyla deprem mühendisliğinde modelleme ve hesaplamalı simülasyonu geliştirmektir.

OpenSees sürekli olarak geliştirilmektedir, dolayısıyla kullanıcılar ve geliştiriciler düzenli olarak değişiklik ve güncelleme beklemelidir. Bu anlamda tüm kullanıcılar geliştirici olduğundan kayıt olmanız önemlidir. Açık Kaynak hakkında daha fazla bilgi mevcuttur.

OpenSees’in geliştirilmesi Pasifik Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Deprem Mühendisliği Simülasyonu için Açık Sistem

opensees nedir

Deprem Mühendisliği Simülasyonu için Açık Sistem (OpenSees), yapısal ve jeoteknik sistemlerin sismik tepkisini simüle etmeye yönelik bir yazılım çerçevesidir. OpenSees, Pasifik Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi’nde performansa dayalı deprem mühendisliği araştırmaları için hesaplamalı bir platform olarak geliştirildi.

Özellikler

OpenSees, çok çeşitli malzeme modelleri, öğeler ve çözüm algoritmaları kullanarak sistemlerin doğrusal olmayan yanıtını modellemek ve analiz etmek için gelişmiş yeteneklere sahiptir. Yazılım, ileri teknoloji bilgisayarlarda ölçeklenebilir simülasyonlara veya parametre çalışmalarına olanak sağlamak amacıyla paralel hesaplama için tasarlanmıştır.

Modelleme

OpenSees, yapısal ve jeoteknik modeller için kiriş-kolon elemanları ve süreklilik elemanları sağlar. Kiriş-kolonlar için çok çeşitli tek eksenli malzeme ve kesit modelleri mevcuttur.

Analiz

opensees nedir

Doğrusal olmayan analiz, çok çeşitli algoritmalar ve çözüm yöntemleri gerektirir. OpenSees, doğrusal olmayan statik ve dinamik yöntemler, denklem çözücüler ve kısıtlamaların üstesinden gelmeye yönelik yöntemler sağlar.

Gelişme süreci

OpenSees açık kaynaklıdır. Bu web sitesi yazılım mimarisi, kaynak koduna erişim ve geliştirme süreci hakkında bilgi sağlar. Açık kaynak hareketi, deprem mühendisliği araştırmacılarının ve kullanıcılarının, OpenSees’i topluluk tabanlı bir yazılım olarak kullanarak birbirlerinin başarılarından faydalanmalarına olanak tanır.

OpenSees Kullanan Bazı Yazılım Firmaları

  • CYPE 3D– Burkulma analizleri için OpenSees yazılımına entegre olarak bağlanabilen modülü mevcuttur.
  • Cype Connect ve StruBIM Steel– Birleşim hesaplarını sonlu elemanlar yöntemi ile çözebilmek için OpenSees yazılımına entegre olarak hesaplamaktadır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz