Ana Sayfa Diğer Programlar Tasarım ve Detaylandırma Programları Donatı Detaylandırma Programları

Donatı Detaylandırma Programları

3072
1

Donatı Detaylandırma Programları

Donatı Detaylandırma Programları son zamanlarda, Proje Mühendislik ofisleri tarafından ihtiyaç haline gelmektedir. Bu ihtiyaçların temel sebeplerinden en önemli olanları doğru metraj, uygulanabilirlik ve maliyet.

Diğer bir faktör demir fiyatlarındaki sürekli artış ile birlikte ve demir donatı detaylandırmalarda gereken önemin gösterilmemesinin bir sonucu Müteahhit firmalara ek yük getirmesi.

Statikprogramlar.com kullanıcıları için ülkemizde de son zamanlarda oldukça fazla kullanılmaya başlanan bazı demir donatı detaylandırma programlarını sıraladık. Bu programların sunduğu özellikler kullanıcıların isteklerine ve ihtiyaçlarına göre farklılıklar göstermektedir.

Not: Sıralama tamamen rastlantısaldır.

1-CYPE StruBIM REBAR

Donatı Detaylandırma Programları

StruBIM Rebar, betonarme yapıların donatı detaylandırması için CYPE firması tarafından geliştirilen bir yazılımdır. StruBIM Rebar, donatıların ayrıntılı bir 3D modelini otomatik olarak oluşturmak için diğer tasarım araçlarından yapısal elemanların sonuçlarını ve geometrisini içe aktarabilir. Sonuç olarak program, detaylı üç boyutlu donatı modelini IFC ve BVBS formatında, malzeme miktar listelerini ve detaylandırma çizimlerini dışa aktarır.

YAZILIMIN ARA YÜZÜ

donatı detaylandırma programları,donatı detaylandırma

Çalışmayı kolaylaştırmak için, içe aktarılan yapının öğeleri sol tarafta bulunan bir bölüm ağacı aracılığıyla düzenlenir. Bu elemanlar, tiplerine (kolonlar, kirişler, temeller vb.) ve bulundukları seviyeye göre dağıtılır.

Seçilen her öğe ekranın sağ tarafında görüntülenecektir. Bir taraf donatının (alt kısım) 3D görünümünü gösterirken, diğer taraf çubuk gruplarının listesini gösterir. Bu nedenle, her donatı bir veya birkaç çubuk grubundan oluşur. Bir çubuk grubu, bir dizi eşit çubuktur (aynı çap, şekil ve boyutlar).

Donatı detayları içe aktarma sırasında otomatik olarak oluşturulabilir, kullanıcı tarafından ayarlanabilir veya sıfırdan manuel olarak tanımlanabilir.

Genel verileri, proje verilerini tanımlamaya yönelik ana araçlar ve ayrıntıları düzenlemeye ve kontrol etmeye yönelik araçlar, çalışma ortamının üst kısmında yer alır.

CYPE StruBIM REBAR fiyatı nedir? Nasıl Satın Alabilirim?

CYPE yazılımları kalıcı lisans seçeneğinin yanında müşterilerine kiralama seçenekleri de sunmaktadır.

CYPE yazılımı ile ilgili olarak detaylı bilgi almak için Türkiye Yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran ile irtibata geçebilirsiniz.

2-ALLPLAN ile Donatı Detaylandırma

Demir Donatı Detaylandırma Programları ALLPLAN REBAR

Allplan Rebar Detailing(bkn ALLPLAN ile 3D Donatı Detaylandırma) ile Yapısal Mühendisler, teknik ressamlar, donatı detaylandırma proseslerini kontrol altına alabilirler. 3D görüntüleme seçeneği sayesinde donatı düzenlerini ve yerleşimlerini kontrol edebilirler.

BIM Kullanıcıları için ALLPLAN Donatı Detaylandırma Programı

Beton yapılar için demir donatı ve detaylandırılması, hızlı ve kolay Koordinasyon, sıkı bir inşaat programını sürdürmek, saha hatalarını önlemek ve maliyetli uzantıları ortadan kaldırmak için kritik öneme sahiptir.

Yapı bilgisi modelleme (BIM) (bkn. BIM ne demek?), teknik ressamlara bir 3B model oluştururken tanıdık 2B çizimlerinde çalışma yeteneği verir. Otomatik çubuk yerleştirme ve bükme araçları gibi işlevler, proje tasarlamak için gereken süreyi kısaltabilir.

Allplan, inşaat demiri detaylandırıcılarının beton yapıları hızlı ve doğru bir şekilde modellemesine, güçlendirmesine ve detaylandırmasına olanak tanır.

3D ve BIM’i mevcut 2D iş akışlarına entegre edin
Doğru maliyet değerlendirmeleri oluşturun
Çakışmaları otomatik olarak algıla

ALLPLAN Yapılarınızın 3 Boyutlu Donatı Olarak Detaylandırmasına Olanak Verir

Donatı detaylandırma işlemlerinizi 3 boyutlu olarak, Ankraj eklentileri, Köprü kabloları gibi diğer inşaat elemanları ile birlikte modelleyebilir ve tasarlayabilirsiniz.

TBDY2018 VE TS 500 Yönetmeliklerine Tam Uyumlu Detaylandırma Olanağı

Allplan ile Yapılarınızın Demir donatı detaylandırmalarını saniyeler içerisinde TBDY2018 VE TS500 standartlarına göre oluşturabilir ve detaylandırmalarını alabilirsiniz.

Donatı Detaylandırma Programları

Allplan Fiyatları nedir? Nasıl Satın Alabilirim?

Allplan yazılımı Yıllık abonmanlık ve kalıcı lisans olarak seçenekleri ile kullanıcılarının karşısına çıkarmaktadır.

ALLPLAN yazılımı programı ile ilgili olarak detaylı bilgi almak için Türkiye Yetkili satıcısı …………………. firmasından ………… ile irtibata geçebilirsiniz.

3-ARMCAD DONATI DETAYLANDIRMA PROGRAMI

Donatı Detaylandırma Programları ArmCAD

ArmCAD, AutoCAD veya BricsCAD’e entegre edilmiş, donatı detaylarının yüksek kaliteli profesyonel çizimlerini oluşturmaya yardımcı olan bir programdır.

ARMCAD Yazılımın Özellikleri

ArmCAD, kullanıcıyı işin en zor kısmından kurtarır – sıralama, konumlandırma, işaretleme, sayma, biçimlendirme, sabitleme ve hata kontrolü. Tüm bunlar, sonraki tüm değişikliklerin otomatik olarak güncellenmesiyle etkinleştirilir. Program, herhangi bir zamanda, çizimde kullanılan demir donatı çubuk konumlarının her birinin geometrisini ve miktarını doğru ve hassas bir şekilde görüntüleyen bir donatı spesifikasyonunun otomatik olarak oluşturulmasını sağlar. Spesifikasyonla birlikte, donatı miktarlarının bir özeti olan donatının bir özeti otomatik olarak oluşturulur.

Hasır Donatı kullanırken, spesifikasyon ve özetlemeye ek olarak, otomatik olarak optimize edilmiş bir kesme planı oluşturulur, bu da hasır donatının kesilen ve kullanılmayan parçalarının mümkün olduğu kadar küçük olmasına izin verir.

ARMACD Fiyatları nedir? Nasıl Satın Alabilirim?

ARMCAD yazılımı kalıcı lisans olarak satın alınabilmektedir. Program güncellemeleri ücretsiz olup, upgrade (Program Yükseltmeleri) için ek bir ücret alınmaktadır.

ARMCAD programı ile ilgili olarak detaylı bilgi almak için Türkiye Yetkili satıcısı 3e promimarlık firmasından Ahmet Erdem Duran ile irtibata geçebilirsiniz.

3- TEKLA STRUCTURES İle Donatı Detaylandırma

donatı detaylandırma programları,donatı detaylandırma

İnşaat demiri detaylandırma verimliliğini ve kalitesini en üst düzeye çıkarın

Tekla Structures(bkn TEKLA STRUCTURE 2021) ile 3D demir donatı detaylandırma, üretkenlik ve anlayışa yeni bir boyut getiriyor. Ülkemizde ve Dünya çapında bir çok önemli Mühendislik ve İnşaat firmasının Çelik Yapıların tasarımı ve detaylandırması için Kullandığı Tekla Structures Donatı detaylandırma işlerinde de kullanılabiliyor.

TEKLA STRUCTURES yazılımının Özellikleri

  • Detaylandırma süresini azaltın. Açıklıkları ve oyukları otomatik olarak tanıyan ve gerektiğinde ekleme oluşturan donatılarla çalışabilirsiniz.
  • ​​Her büyüklükteki proje için güvenilir ve esnek otomatik numaralandırma; tüm modelin numaralandırılmasını veya parçalanmış bir alanı seçin ve tıkanıklığın azaltılmasına yardımcı olun. Otomasyon, belirlenen endüstri standartlarına göre parçaların numaralandırılmasını rasyonalize eder.
  • İnşaat demir donatısı, beton geometri değişikliklerine göre otomatik olarak güncellenir ve ilgili çizimler ve çizelgeler de otomatik olarak güncellenir. Akıllı araçlarla donatıları değiştirebilir ve kuplörler eklenebilir.
  • Ekipler, nerede olurlarsa olsunlar, paylaşılan bir model üzerinde işbirliği yapabilir. Modeller IFC, PDF, DXF, DWG ve DGN formatlarında kolayca değiştirilir. Tasarım değişiklikleri, otomatik olarak algılanıp raporlandıkları için ele alınması kolaydır.

4- AUTODESK REVIT ile Donatı Detaylandırma

BIM merkezli betonarme donatı detaylandırma çözümleri, Revit kullanıcılarına dört ana alanda yardımcı olur:

  • Bu metodoloji, her ikisini de üretmek için minimum çabayla, çelik donatı ve beton aksesuarların 3B modellemesinin önemli düzeyde kesinliği ile 2B dokümantasyonun esnekliğini birleştirir.
  • Projenin inşaat öncesi ve inşaat aşamasında çatışmaları azaltmayı göz önünde bulundurarak, yapısal detaylandırmaya ve çarpışma önleme ile tasarlamaya izin verir.
  • Yerel bina kodlarını takip ederek 2B ve 3B perspektiflere saygı göstererek tasarım amacından ayrıntılı modele geçişi sağlar.
  • Revit’te oluşturulan bir model, teklif verme ve satın alma için kaliteli bilgiler sağlayabilir ve doğru miktar tahmini için işbirlikçi bir ortamda buna erişime izin verebilir.
Donatı Detaylandırma Programları

Demir Donatı Detaylandırma Programları

Bu yazımızda, İnşaat mühendisleri ve teknik ressamları için doğru metraj verebilecek Yurtdışında ve Ülkemizde kendini kanıtlamış Donatı detaylandırma programlarından bahsettik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz