Donatı Detaylandırma Programları

Mart 11, 2021tarihinde yayınlanmıştır
51

Donatı Detaylandırma Programları

Donatı detaylandırma programları Mühendislik için önemini günden güne arttırmaktadır. İnşaat ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan İnşaat demiri hesaplamaları, yapısal hesaplarımızda tüm yapının analizi sonucunda ortaya çıkmamaktadır.

Yapısal tasarımcılar, genellikle inşaat yapımcıları (Müteahhit) tarafından hızlı ve ekonomik maliyet çıkarmaları tarafından genellikle baskı altındadır. Kullanılan yazılımlara adeta mahkum kalan Yapısal tasarımcılar işin Donatı Detaylandırma bölümü ile pek ilgilenmezler. Yapısal Tasarımcı elindeki projeyi gerekli deprem ve betonarme kodlarına göre yapmak durumundadır.

Türkiye de, Yeni Bina Deprem Yönetmeliği, yapı tasarımlarının çözümü içim ağır yönetmelik maddeleri içermektedir. Yapısal Tasarımcılar Yönetmeliğe ve Mimari tasarıma uygun yapı tasarımı için büyük efor sarf ederler ve buda genellikle için analiz ve tasarım kısmındadır. Türkiye de genellikle tercih edilen yazılımların çoğu analiz, tasarım ve çizimleri(İnşaat Donatı Demiri Detaylandırma) otomatik olarak yapmaktadır. Bir bakıma mühendisliği, yapısal tasarımcı yerine Yazılım yapmaktadır. Analiz ve tasarım sonucu ortaya çıkan çizimler paftalar halinde otomatik çıkmaktadır, bu çizimlere gereken önem ne yazık ki fazla verilmemektedir. Kontrolün mühendis de olamadığı projelerin bir çoğunda uygulama sırasında hatalar ve ek-masraflar çıkmaktadır.

Bu yazımızda, Tüm kontrolün yapısal tasarımcılarda olduğu, analiz sonrası çizim için kullanabilecekleri ve doğru metraj alabilecekleri Donatı Detaylandırma Programlarını sıraladık.


ALLPLAN DONATI DETAYLANDIRMA PROGRAMI

Donatı Detaylandırma Programları allplan
donatı detaylandırma programları Allplan rebar

Allplan Donatı Detaylandırma Programı Hakkında Bilgi

ALLPLAN Yazılımı;50 yıldan fazla bir süredir AEC endüstrisini öncü bir yazılım portföyüyle destekleyen ve inşaat endüstrisinin dijitalleşmesini teşvik etmede kilit bir rol oynayan: yenilikçi, gereksinimlerinize uygun - ve en iyi kalite "Made in Germany" felsefi ile yola çıkmıştır. Almanlar için kalite ve müşteri memnuniyeti her şeyden önce gelir...

Yazılım Çözümleri Türkçe dahil olmak üzere 20 dilde ve 41 ülkede 240.000'den fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Dokuz ülkede yaklaşık 400 çalışan, devam eden başarımız için tutkuyla çalışıyor. Nemetschek Group'un güçlü bir yan kuruluşu olarak, dünya çapında lider bir inşaat yazılımı uzmanları grubunun kapsamlı yetkinlik ve deneyiminden yararlanıyoruz.

Allplan Engineering;Donatı Detaylandırma Programları arasında en güçlü yazılım olarak ön plana çıkmaktadır.

Zorlu bir inşaat programını sürdürmek, saha hatalarını önlemek ve maliyetli uzantıları ortadan kaldırmak için koordinasyon çok önemlidir. Yapı bilgi modellemesi (BIM), taslak hazırlayanlara bir 3B model oluştururken tanıdık 2B çizimlerinde çalışma yeteneği verir. Otomatik donatı çubuğu yerleştirme ve bükme araçları gibi işlevler, projeleri tasarlamak için gereken süreyi kısaltabilir.

Müşterilerimizden birinin söylediği:

“Yüksek güçlendirme seviyeleriyle birlikte karmaşık geometrik koşullarla çalışırken, genellikle üretilebilen ve aynı zamanda 3B animasyonla birlikte 3B planlama kullanılarak önemli ölçüde daha hızlı optimize edilebilen karmaşık donatı modelleri ortaya çıkıyor. Ancak, basit donatı planlamasında bile, 3D modelde bir adaptasyonun artık kesit görünümlerinde manuel olarak gerçekleştirilmesi gerekmediğinden, özellikle değişiklikler yapıldığında, 3D olarak çalışmak hala değerlidir. Allplan Engineering, bu tür durumlarda 2D çözümlere kıyasla önemli bir avantaj sağlıyor. ”

Donatı Detaylandırma Programları
donatı detaylandırma programları Allplan rebar

Allplan Donatı Detaylandırma Programının Avantajları

 • Tek bir yazılım ile Tüm Detayların, oluşturulması, paftalanması ve metraj alınması.
 • Allplan diğer bazı yazılımların Donatı detaylandırması için gerekli olan 3.parti yazılımlara ihtiyaç duymaz.
 • 2D VE 3D olarak donatı detaylandırma özelliği
 • TS500 yönetmeliğini desteklemesi
 • Türkçe Kullanım Ara yüzü
 • Diğer tasarım programlardan (Revit) veri alışverişi
 • Statik Hesaplama yapan yazılımlardan veri alışverişi...
 • Her türlü karmaşık geometriye sahip yapıların donatı detaylandırması. (Köprü, Baraj, Tünel, Bina, Prefabrik Yapılar, Soğutma bacaları vb..)
 • Türkiye de bir çok belediye, proje ve müşavirlik firmaları tarafından kullanılması
 • Donatı detaylarında yapılan değişiklik anında senkronize bir şekilde , 3d ve raporlara yansır.
 • Kalıcı Lisans ve Uygun Abonelik sistemleri ile Müşterilerine esnek hizmet sunmakatdır.
 • Geniş Bayi ağı ve Uzman Öğreticiler desteği.

Yazılım hakkında detaylı bilgi almak için Türkiye yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK firması ile irtibata geçiniz


ARMCAD DONATI DETAYLANDIRMA PROGRAMI

donatı detaylandırma programları Armcad
Donatı Detaylandırma programları ARM CAD

Donatı Detaylandırma programları arasında yer alan ArmCAD yazılımı Radimpex Software firmasının Autocad veya Briscad tabanlı çalışabilen Balkan Ülkelerinde oldukça yaygın kullanımı kolay bir Donatı Detaylandırma Programıdır.

ArmCAD, AutoCAD veya BricsCAD'e entegre edilmiş, donatı detaylarının yüksek kaliteli profesyonel çizimlerinin oluşturulmasına yardımcı olan bir programdır. ArmCAD, kullanıcıyı işin en zor kısmından (sıralama, konumlandırma, işaretleme, sayma, biçimlendirme, sabitleme ve hata kontrolü) kurtarır. Tüm bunlar, sonraki tüm değişikliklerin otomatik olarak güncellenmesiyle etkinleştirilir.

Program, herhangi bir zamanda, çizimde kullanılan her bir çubuk pozisyonunun geometrisini ve miktarını doğru ve kesin bir şekilde görüntüleyen bir donatı spesifikasyonunun otomatik olarak oluşturulmasını sağlar. Spesifikasyonla birlikte, donatı miktarlarının bir özeti olan, donatıların bir özeti otomatik olarak oluşturulur. Hasır takviyesi kullanılırken, spesifikasyon ve rekapitülasyona ek olarak, hasırın kesilen ve kullanılmayan parçalarının miktarının olabildiğince küçük olmasını sağlayan optimize edilmiş bir kesme planı otomatik olarak oluşturulur.

Donatı Detaylandırma Programları 1

ARMCAD DONATI DETAYLANDIRMA PROGRAMININ AVANTAJLARI

 • Tower mühendislik yazılımında hesaplanan donatıların düzenlenmesi için Armcad yazılımına ihraç edilmesi.
 • Autocad/BrisCAD yazılımlarına entegre olarak çalışır. Bu yüzden öğrenmesi kolaydır.
 • Merdiven, İstinat Duvarı ve Karışık Geometriler için hazır şablon ve makrolar mevcuttur.
 • Kalıcı Lisans ve Ömür Boyu ücretsiz güncelleme olanağı.
 • Ücretsiz Destek ve Ücretsiz Webinar desteği...

Yazılım hakkında detaylı bilgi almak için Türkiye yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK firması ile irtibata geçiniz

Bir cevap yazın

Haber Bültenimize Üye Olun

Güncel Programlar Hakkında Bilgi Almak İçin Bültenimize Üye olun
statikprogramlar
envelope