Ana Sayfa İndir Excel Yazılımları Ücretsiz Excel İstinat Duvarı Programı

Ücretsiz Excel İstinat Duvarı Programı

5675
1
Ücretsiz Excel İstinat Duvarı Yazılımı

Bu İçerik Sadece Aboneler İçindir

Bu içeriğin kilidini açmak için lütfen abone olun. Erişmek için e-postanızı girin.
E-posta adresiniz spam'e karşı %100 güvende!

Ücretsiz Excel İstinat Duvarı Programı

Ücretsiz Excel İstinat Duvarı Programı statikprogramlar.com kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulmaktadır.

NotExcel istinat Duvarı Programı, programı hazırlayan firmadan tüm izinleri alınarak sitemize eklenmiştir. Firma Yazılım üzerindeki herhangi bir değişiklik yapılması veya ticari amaçlar ile kullanılması hakkında herhangi bir yasal sorumluluğu yoktur.

Ücretsiz Excel İstinat Duvarı Programı Hakkında

İstinat duvarları, zemin seviyesinin altındaki bodrum katının, köprünün kanat duvarlarının inşasında ve engebeli arazi yollarında yamaçların tutulmasında uygulanır.

Ücretsiz Excel İstinat Duvarı Programı

İstinat duvarı, duvar ve betonarme ile geliştirilmiştir. Yığma istinat duvarı için, duvar kalınlığı ağırlığına göre yanal basınca dayanırken duvar kalınlığı yükseklikle artar. Yani, yerçekimi istinat duvarı olarak da bilinir. Betonarme istinat duvarları ise, burkulma gibi yapısal hareketlerle yanal basınca dayanır ve daha ince kesit oluşturur.

Konsol İstinat Duvarı: 

Konsol istinat duvarı, çoğunlukla bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir tür istinat duvarı türüdür.

Konsol İstinat Duvarının Elamanları ve eylemleri:

Dikey gövde: Dirsekli istinat duvarındaki dikey gövde, dolgu tarafındaki toprak basıncına dayanır ve dirsekli gibi bükülür. Konsol levhasının derinliği gövdenin tabanında daha büyüktür ve derinlikteki azalma ile toprak basıncını düşürmesi nedeniyle biraz dik destekleri azaltır.

Taban Betonu: Taban Betonu, istinat duvarının temelini geliştirir. Bir topuk levhası ve ayak parmağı levhası ile oluşur. Topuk levhası, istinat toprağının ağırlığının üst kısımdan ve alt kısımdan gelen toprak basıncının ortak çalışması altında yatay bir konsol olarak işlev görür. Ayak parmağı levhası, dik olarak çalışan toprak basıncının çalışması altında bir konsol olarak da işlev görür. Duvarın mukavemeti, toprak dolgusunun ağırlığı ve topuk plakası üzerinde, istinat duvarının yapısal bileşenlerinin öz ağırlığı ile birlikte kontrol edilir. Konsol tipi istinat duvarları 5 m derinliğe kadar dolgu için kullanılabilir.

Payandalı İstinat Duvarı:

Tutulacak toprağın yüksekliği 5m’yi aşarsa, gövde, topuk ve ayak levhalarında kurulan bükülme momenti çok büyüktür, bu da yapısal bileşenlerin daha derinliğine yol açar ve pahalıya dönüşür. Bu nedenle, daha fazla yükseklik için karşı tipte istinat duvarı tavsiye edilir.

Ücretsiz Excel İstinat Duvarı Programı

Ücretsiz Excel İstinat Duvarı Programı Ücretsiz İndirime Linki

Excel istinat Duvarı Programını indirmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız

Önceki İçerikÜcretsiz Çelik Statik Analiz Programı Portal+
Sonraki İçerikSolar Hesaplama Programı Solarius PV

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz