Ana Sayfa Yönetmelikler Ahşap Binaların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları Yönetmeliği

Ahşap Binaların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları Yönetmeliği

598
0

Ahşap Binaların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları Yönetmeliği

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Ahşap Binaların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları” yönetmeliği yayımlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, taşıyıcı ahşap yapı elemanlarının ve yapı sistemlerinin kullanım amaçlarına uygun olarak, yeterli bir güvenlikle tasarımına ve yapımına ilişkin yöntem, kural ve koşullara dair usul ve esasları düzenleyen bir yönetmelik yayımlandı.

1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 97. ve 107. maddelerine dayanılarak hazırlanan yönetmelik; taşıyıcı ahşap yapı elemanlarından müteşekkil veya farklı yapı sistemleri ile taşıyıcı ahşap yapı elemanlarının birlikte kullanıldığı, bina türü yapıları kapsıyor.

Ahşap binaların tasarım, hesap ve yapımı hakkında yönetmeliğin ekinde yer alan esaslar uygulanacak. Yönetmelik 1/1/2025 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yönetmeliğe göre tasarımı yapılan binalarda;

a) 10/7/2013 tarihli ve 28703 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (305/2011/AB)’ne ve 26/6/2009 tarihli ve 27270 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı Malzemelerinin Tabi Olacağı Kriterler Hakkında Yönetmelik kurallarına uygun malzeme kullanılması zorunludur.

b) Yapım işlerinin denetimi 29/6/2001 tarihli ve 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun veya 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca yetkili ve sorumlu kişiler tarafından gerçekleştirilir.

c) Bu Yönetmelikte hakkında yeterli hüküm bulunmayan hususlarda Türk Standartları, bu standartların olmaması hâlinde ise Avrupa Standartları esas alınır. Türk veya Avrupa Standartlarında düzenlenmeyen hususlarda, uluslararası geçerliliği kabul edilen standartlar da kullanılabilir.

Ahşap Yönetmeliğinde CLT Panellerin Tasarımı

ahşağ binaların tasarım,hesap,yapım esasaları,yönetmeliği,yayımlandı

Ahşap Binaların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları Yönetmeliği

Ahşap Binaların tasarım, hesap ve yapım esasları yönetmeliği aşağıdaki linkten indirilebilir.

Ahşap Binaların Tasarım, Hesapları için Statik Hesap Programları

Ahşap yapıların tasarımı ve analizi Ülkemizde de yavaşa yavaş önemini arttırmaya başladı. Ahşap yapıların tasarımı Yeni Bina Deprem Yönetmeliği 2018 ile birlikte kullanılacaktır.

Yeni Ahşap yönetmeliği Avrupa Ahşap tasarım EUROCODE 5 yönetmeliği ile hemen hemen birebir olduğundan EUROCODE tabanlı yazılımlar ile kullanılabilir.

Betonarme yapılara göre tasarım ve detaylandırma aşamaları çok zahmetli olan Ahşap yapıların Dünyada kabul görmüş aşağıdaki yazılımlar kullanılarak tasarlanabilmektedir.

Sıralama Tamamen rastlantısaldır.

1- TIMBERTECH BUILDINGS

ahşağ binaların tasarım,hesap,yapım esasaları,yönetmeliği,yayımlandı

TimberTech Buildings, Trento Üniversitesi’nde doğan ve TimberTech tarafından geliştirilen ahşap perde duvar yapılarının analizi ve tasarımına yönelik bir tasarım yazılımıdır. Hem CLT (Çapraz Lamine Ahşap) hem de platform hafif çerçeve sistemlerini destekler.

  • CLT (Cross Lamine Ahşap) perde duvarlardan oluşan yapılar. Tek Taraflı ve Çift Taraflı OSB, Alçıpan, Betopan kaplamalı duvar paneller... Taşıyıcı sistemler, Çelik profiller ile desteklenebilir.
  • Vibrasyon analizleri yapılabilir.
  • Yangın dayanımı hesabı yapılabilir (EK MODÜL).
  • Metraj (EK MODUL)
  • Ahşap Döşeme Hesapları ve Tasarımı.
  • Çatı Hesapları ve Tasarımı.(Truss türü çatılar henüz modellenememektedir).
  • Zemin+Duvar Birleşimleri, Alt Duvar+Üst Duvar Birleşimleri…( Rothoblaas; SIMPSON, WURTH gibi birleşim malzemleri üreten firmaların birleşim türleri ve özelleştirilmiş birleşim türleri). Ahşap Dikmeler +Kaplamaların (OSB, ALÇIPAN vb) çivi, zımba ve vida hesapları… Bazı Ücterisiz Ek Yazılımlar: https://en.timbertech.eu/consulting-activity/custom-software-solutions-timber/
  • Geleneksel türdeki birleşim hesapları için: https://yazilim.3epromimarlik.com/apf-muhendislik-yazilimlari/ahsap-birlesim-programi-woodjoint/Rothoblaas Türkiye Yetkilisi- Taha İşleyen:0534 082 19 21
  • Temel Çözümleri için Nextfem TT Foundation yazılımı mevcuttur. (Ayrı Olarak tarafımızca Satılmaktadır).Not: Temel Hesaplarını 2. bir yazılımda yapmanız gerekmektedir. Timbertech Buildings Duvarlardan Zemine gelen reaksiyonlarını vermektedir.
ahşağ binaların tasarım,hesap,yapım esasaları,yönetmeliği,yayımlandı

2-CYPE 3D-CYPECAD-CYPE CONNECT

CYPE temel tasarım araçları CYPE 3D ve CYPECAD ile ahşap yapılarınızın tasarımı ve analizlerini gerçekleştirebilirsiniz. Cype Connect ile Ahşap birleşim tasarımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

ahşağ binaların tasarım,hesap,yapım esasaları,yönetmeliği,yayımlandı
ahşağ binaların tasarım,hesap,yapım esasaları,yönetmeliği,yayımlandı
CYPE ile Ahşap Yapıların Yangına Karşı Dayanım Hesabı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz