Ana Sayfa Güncel 3Muri Yığma Yapılar için Statik Hesap Programı

3Muri Yığma Yapılar için Statik Hesap Programı

615
1

3Muri Yığma Yapılar için Statik Hesap Programı

3muri,yığma yapılar için,statik hesap programı

3Muri Yığma Yapılar için Statik Hesap Programı, yeni veya mevcut yığma ve karma binaların statik hesabı ve tasarımında kullanılan bir yazılımdır.

Güncel yığma yapıların inşaatı, deprem bölgelerindeki yapıların tasarımı ve hesaplanmasında en yüksek yetkinliği gerektirir.

Tasarımcıya bu görevde yardımcı olmak ve destek olmak için S.T.A. DATA, özellikle yığma yapılar için geliştirilmiş 3Muri Project yazılımını sunmaktadır.

Aslında yığma yapılara uyarlanmış genel bir Sonlu Eleman yazılımı değildir; 3Muri Project bu yapılara yönelik özel araştırmalardan doğmuştur ve güvenli ve güvenilir sonuçlara ulaşmak için tüm özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır.

Hem yeni hem de tarihi her büyüklükteki tek veya toplu binalara uyarlanabilen 3Muri Projesi, sismik olaylarda bile onları sağlam ve güvenli kılma işlevini yerine getiriyor. Vazgeçilmez bir yazılım, artık tasarım kültürüne o kadar yerleşmiş ki artık on üçüncü versiyonuna ulaşmış durumda.

Yenilikçi FME (Makro Öğelere Göre Çerçeve) hesaplama yöntemi.

3Muri Project X4, yığma ve karma yapıların hem küresel hem de yerel açıdan analizi için entegre ve modüler bir çözüm olarak özel olarak tasarlanmış, STA DATA geliştirme ekibi tarafından oluşturulan yeni yazılımdır. Profesyonel dünyayla yıllarca süren yakın işbirliğinden sonra, her zaman yapısal hesaplama yazılımımızı daha performanslı ve gerçek operasyonel ihtiyaçlara daha uygun hale getirmek için çalıştıktan sonra kendimize iddialı bir hedef belirledik: yeni, yenilikçi ve sezgisel bir çalışma ortamı yaratmak. Tasarımcının tüm gereksinimleri her şeyi kapsayan ve basit bir şekilde ele alması.

Sonuç, 3Muri Project, aynı zamanda 3Muri’nin doğal evrimi ve kavramsal olarak daha gelişmiş ve güncel bir yazılımdır. Aslında yapının küresel analizi, yerel doğrulamalar ve müdahalelerin hesaplanmasıyla ilgilenmek için tamamen entegre ve çok işlevli bir çalışma ortamı sunan benzersiz bir yazılımdır.

3D AKILLI MODELLEME

3muri,yığma yapılar için,statik hesap programı

Her tasarım aşamasında kullanılabilecek tek bir model. Bu, basitlik ve şeffaflığa ilişkin profesyonel gereklilikleri ve tüm verileri tek bir modelde yönetmenin güvenliğini birleştiren çığır açıcı bir buluştur.

Küresel analiz ile yerel doğrulamalar arasındaki entegrasyon tamamlandı. Tasarımcının yalnızca 3D olarak kolayca görselleştirilebilen tek bir model oluşturması yeterlidir ve farklı doğrulama türleri durumunda yazılım, hem itme hem de yerel analiz için modelden otomatik olarak veri alacaktır.

PUSOVER ANALİZİ VE MEVCUT YIĞMA YAPILARI GÜÇLENDİRME OLANAĞI

3muri,yığma yapılar için,statik hesap programı

3Muri yazılımı ile Mevcut yığma binaların değerlendirilmesi ve güçlendirmesi yapılabilir.

Yapıyı eşdeğer bir çerçeve üzerinden şematize eden FME (çerçeve makro eleman) yöntemi sayesinde, global analize ayrılmış 3Muri Project X3 modülleri yapının sismik davranışının daha iyi anlaşılmasına olanak sağlar.

Doğrusal olmayan statik analiz (itme), yüklerin monoton olarak arttırılması, yapının yatay yer değiştirmesi ve yapının kapasite eğrisinin elde edilmesiyle gerçekleştirilir.

Hassasiyet analizi, temeller ve sismik sınıflandırmaya (diğerlerinin yanı sıra) ayrılmış olanlar gibi bir dizi ek modül, yazılımı eksiksiz ve tüm tasarım gereksinimlerine uyarlanabilir hale getirir.

Modelde yapılan değişiklikler farklı analiz modülleri tarafından otomatik olarak devralınacak, böylece profesyonel çalışma basitleştirilecek, daha güvenilir ve hatasız hale getirilecek

Modellene Seçenekleri

3Muri yapının farklı elemanlarının modellenmesine olanak tanır: duvarlar, çatılar, zeminler (sonuncusu gerçek rijitliklere göre değerlendirilir).

Yığma yapıların farklı elemanların modellenmesiyle hesaplanmasına olanak tanır: duvarlar, döşemeler, çatılar, betonarme elemanlar, çelik, ahşaptan ilave elemanlar (kirişler, kolonlar, duvarlar).

3Muri, döşemeleri kendisini oluşturan unsurların gerçek rijitliği ile değerlendiriyor; bu onların genel davranışlarını simüle etmeyi ve katkılarını değerlendirmeyi, onları sonsuz derecede katı hale getirmeden mümkün kılar. Özellikle her türlü zemin dikkate alınır:

3muri,yığma yapılar için,statik hesap programı

Aslında, zeminin rijitliğinin, özellikle ahşap zeminler gibi düşük rijtilikteki zeminler için, deprem altındaki genel davranışı güçlü bir şekilde etkilediği iyi bilinmektedir.

Model etkileşimli olarak oluşturulur, yapı grafiksel olarak tanıtılır ve veriler ile sonuçlar her zaman doğrulanır.

İlk aşama, ‘yapısal nesneler’ aracılığıyla yapının tamamen grafiksel girdisini içerir: yığma paneller, betonarme, çelik, ahşaptan yapılmış kirişler ve sütunlar, duvar, bağlantı çubukları ve kirişler.

Daha sonra itme analizi için zeminlerin esnekliği gibi temel parametreler otomatik olarak hesaplanır. Son olarak katlara doğrudan uygulanan yükler, kısıtlar ve zemin özellikleri ile model tamamlanmaktadır. Dikey elemanlardaki yük dağılımı otomatik olarak hesaplanır.

Elmanlar ve Özellikleri

3Muri, ilgili malzeme özelliklerini tanımlayarak DXF ve IFC çizimlerini okuyarak elemanların eklenmesine olanak tanır.

Planlanan tüm elemanlar için, DXF ve IFC formatındaki çizimlerin okunması yoluyla geometrinin girilmesine ayrılmış bir oturum bulunmaktadır.

Malzeme ekleme, standartta öngörülen tabloların çağrılmasına olanak sağlar. 3muri, duvar panelleri, betonarme, ahşap ve çelik kirişler, bölmeler ve bağlantı çubukları gibi basit elemanların yanı sıra kompozit elemanların da eklenmesi olanağını sunar:

Tanım penceresi, her iki yapısal nesnenin mekanik özelliklerinin girilmesine olanak sağlamak için iki bölüme ayrılmıştır. Yapı tipi seçildikten sonra elemanın geometrik özelliklerini düzenlemek ve mevcut malzeme kütüphanesine erişmek mümkündür.

3muri,yığma yapılar için,statik hesap programı

Ulusal Kodlara Göre Doğrulamalar

3Muri Project X3’ün yerel doğrulamalara ayrılmış modülleri, Eurocode gereklilikleri ve NTC 2018 Bölüm 8’e göre yerel müdahalelere tabi olan yığma, betonarme, çelik, ahşap yapıların hesaplanmasına ve doğrulanmasına olanak tanır.

Modüller, betonarme kiriş ve kolonların statik doğrulanmasına, farklı tipteki döşemelerin (yeni ve mevcut) statik doğrulanmasına, yeni elemanlarla donatıların eklenmesine ve FRP ve FRCM elemanların uygulanmasına olanak sağlar. Bunu yapmak için, global modeli değiştirmeden kullanmak veya yalnızca ilgili unsurları içeren basitleştirilmiş bir model oluşturmak mümkündür. Bireysel öğeleri doğrudan doğrulamak da mümkündür.

Modüler konsept, yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan modülleri seçmenize olanak tanır ve tabii ki gelecekteki birleştirme olasılığı da vardır.

3Muri Yığma Yapılar için Statik Hesap Programı hakkında Daha Fazla Bilgi

3Muri yeni ve mevcut yığma yapıların analizi ve tasarımında kullanılan ileri düzey bir yazılımdır. 3Muri yazılımı hakkında daha fazla bilgi almak için Türkiye’deki tek yetkili satıcısı olan 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran ile irtibata geçebilirsiniz.

İletişim: 0532 376 05 30

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz