Ana Sayfa Statik Hesap Programları SAP2000 Alternatifi Statik Programlar

SAP2000 Alternatifi Statik Programlar

2672
0

SAP2000 Alternatifi Statik Programlar

SAP2000, 30 yılı aşkın bir süre önce piyasaya sürülmesinden bu yana en çok tercih edilen yazılımlar arasında üst sıralarda yer almaya devam etmektedir.

SAP2000(bkn SAP2000 v23) sağlayıcısı CSI firmasının yüksek fiyat politikası ile birlikte, yapısal tasarımcıların alternatif statik hesap program arayışları başlamıştır.

Burada, SAP2000 yazılımı alternatifi olarak kullanılabilecek 5 genel amaçlı statik hesap ve tasarım programını sıraladık.

Not: Sıralama Tamamen rastlantısaldır.

1-CYPE 3D

SAP2000 Alternatifi Statik Programlar

CYPE 3D(bkn CYPE 3D), beton, çelik, kompozit beton ve çelik, alüminyum, ahşap veya diğer herhangi bir malzemeden yapılmış çubuklara (doğrusal elemanlar) sahip her türlü yapıyı analizini yapar.

CYPE 3D ayrıca birleşim tasarımlarını da yapar (haddelenmiş ve kaynaklı çeliğin kaynaklı ve cıvatalı bağlantıları I kesitler ve içi boş yapısal kesitler) ve taban levhaları, temeller, kazık başlıkları, şerit ve bağ kirişleri ile temelleri.

Ahşap, çelik veya alüminyum elemanlar ve betonarme kolon ve kirişler program tarafından tasarlanabilir.

Kompozit beton ve çelik kolonlar program tarafından kontrol edilebilir.

Bağımsız bir program olarak çalışan CYPE 3D ayrıca, kuvvetleri ve gerilmeleri analiz etmek için kabukları (çevresi bir çokgen ile tanımlanan, sabit kalınlıktaki düz iki boyutlu elemanlar) kullanarak yapıların ayrıklaştırılmasına olanak tanır.

Ahşap kesitlerin yangına dayanıklılığını analiz eder, tasarlar ve kontrol eder; çelik profillerin yangına dayanıklılığını kontrol eder ve çelik profiller için koruyucu kaplamayı tasarlar. Yapının sismik analizini yapar. Rüzgar ve sismik yükler için ikinci dereceden (P-delta) etkilerini dikkate alır.

CYPE 3D ayrıca bağımsız bir program olarak ve CYPECAD(bkn CYPECAD) içinde entegre bir 3D yapı olarak çalışır.

sap2000 alernatifi, statik programlar

CYPE 3D ile Otomatik Birleşimler

Cype 3D’ de entegre Birleşim Modülü ile oluşturmuş olduğunuz Çelik yapı elemanlarınızın Birleşim Hesaplarını yapabilirsiniz.

sap2000 alernatifi, statik programlar

StruBIM STEEL ve Cype Connect ile Direkt Entegrasyon

sap2000 alernatifi, statik programlar

Cype 3D kütüphanesinde bulunan birleşim türleri standart tür birleşimleri içermektedir. Bazı karmaşık birleşim türlerinin hesabı için Birleşimlerinizi Direkt Cype Connect veya StruBIM Steel yazılımları ile tasarlamanız gerekebilir.

CYPE 3D yazılımı hakkında daha fazla bilgi

CYPE 3D programı hakkında daha fazla Bilgi almak için Türkiye Distribütörü 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran‘dan bilgi alabilirsiniz.

2-LİRA SAPR

SAP2000 Alternatifi Statik Programlar

LIRA-SAPR, BIM teknolojisinden yararlanan kapsamlı bir yazılım paketidir. Yazılım, farklı amaçlarla bina ve makine mühendisliği yapılarının analizi ve tasarımı için tasarlanmıştır.

 • Statik (kuvvetler ve yer değiştirmeler) ve dinamik analizler
 • Çelik ve/veya betonarme (RC) yapıların bölümlerinin seçimi ve kontrolü
 • Çelik yapıların yanı sıra, betonarme elemanların ön çizimleri

BIM teknolojisi desteği

LIRA-SAPR, BIM teknolojisinden yararlanan kapsamlı bir yazılım paketidir. Yazılım, bina yapılarının analizi ve tasarımı için tasarlanmıştır. BIM teknolojisi, diğer mimari, analiz ve tasarım, grafik ve belge sistemleri (SAPFIR-3D, Revit Structure, AutoCAD, ArchiCAD, Advance Steel, Tekla, BoCAD, Allplan, STARK ES, Gmsh, MS Word, MS Excel, GLAZER, vb.) DXF, MDB, STP, SLI, MSH, STL, OBJ, IFC, vb. dosyalar aracılığıyla.

Betonarme ve Çelik Yapıların Analizi ve Tasarımı

Yürürlükte olan yapı yönetmeliklerine göre betonarme ve çelik elemanların kesitlerinin analiz ve tasarımı. Program, çelik ve betonarme yapıların çalışma çizimlerini oluşturur (referans için, Rusça – KM ve KZH çizimleri).

Not: Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 eklenecek.

LIRALAND yazılımı hakkında daha fazla bilgi

Liraland programı hakkında daha fazla Bilgi almak için Türkiye Distribütörü 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran‘dan bilgi alabilirsiniz.

3-NextFEM DESIGNER

sap2000 alernatifi, statik programlar

NextFEM Designer, yapısal analiz için bir sonlu eleman yazılımıdır. Basit ve sezgisel arayüzü sayesinde sadece birkaç dakika içinde kullanmaya başlayabilirsiniz!

GENEL ÖZELLİKLER

Program, profesyonel kullanım için bile, düğümler veya öğeler üzerinde herhangi bir sınırlama olmaksızın temel sürümde ücretsizdir!

Model girdisi, analizlerin yönetiminin yanı sıra birkaç temel adımda ifade edilir.

Hesaplamaların sonuçları, homojen çıktılara göre düzenlenen görünümlerde anında düzenlenir.

Kullanıcı, kullanılan tüm malzemelere uygun ve herhangi bir zamanda özelleştirilebilen eksiksiz bir yapısal doğrulama setine sahiptir.

 • genel ön işlemci yetenekleri: 3D ve 2D görünümler, özelleştirilebilir renkler, DirectX teknolojisi ile hızlandırılmış işleme;
 • kirişler, kabuklar ve katı elemanlar gibi en yaygın yapısal elemanlarla modelleme;
 • DXF çizimlerinden, OpenSees betiklerinden, Midas GEN, SAP2000, ABAQUS, OOFEM, Zeus-NL’den girdi dosyalarını içe aktarma;
 • sonuçları SAP2000, OOFEM ve OpenSees’ten içe aktarma;
 • modelleri SAP2000, ABAQUS, Midas GEN, OpenSees, OOFEM’e dışa aktarma;
 • kontur gösterimi, ışın diyagramları, gerilim ve gerinim konturu ile deforme olmuş şekillerle son işleme yetenekleri.

NEXTFEM DESIGNER LITE YAZILMINI ÜCRETSİZ KULLANIN

NextFEM Designer Lite sürümü, Windows 10 Masaüstü ve Windows 10 S için NextFEM Designer’ın tüm ana özelliklerini taşınabilir bir biçimde içeren yepyeni bir uygulamadır.

4-RISA 3D

SAP2000 Alternatifi Statik Programlar

RISA-3D’nin analiz ve tasarım özellikleri, geniş bir malzeme yelpazesi kullanarak her türden yapıyı hızla tasarlamanıza olanak tanır. Binalar, köprüler, tanklar, menfezler ve aradaki her şeyi tasarlanabilir.

Modelleme Özellikleri

SAP2000 Alternatifi Statik Programlar

RISA-3D’nin en son kullanıcı arayüzü, yapısal mühendislerin iş akışı düşünülerek oluşturulmuştur. Bilinen soldan sağa, sekmeden sekmeye şerit yaklaşımı, yalnızca simge sıralamasını izleyerek bir modelde konseptten nihai tasarım optimizasyonuna kadar ilerlemeyi zahmetsiz hale getirir. Ek olarak, kullanıcılar, en çok kullandıkları araçların her zaman kullanılabilir olması için ara-yüzü özelleştirme olanağına sahiptir.

Tasarım Özellikleri

Beton, sıcak haddelenmiş ve soğuk şekillendirilmiş çelik, perde duvar, ahşap ve alüminyum elemanlar ve duvar panellerini(prekast) analiz edip ve tasarlayabilirsiniz.

Çaprazsız uzunlukları tanımlamanıza, bölüm setlerini kurup ve dayanıklılık ve servis kolaylığı optimizasyonu için kriterler oluşturmanıza olanak sağlar. En son uluslararası tasarım kodlarına göre her türden yapılarınızı tasarlamanıza olanak sağlar.

Diğer Programlarla Entegrasyon

Risa3D’ nin en büyük özelliklerinden biride diğer yazılımlarla entegre olabilmesi. Risa 3D ile birleşim hesaplarınızı RisaConnection ile direkt entegrasyon sayesinde yapabilirsiniz. Daha Çok yüksek katlı Binaların tasarımında kullanılan RisaFloor ile direkt entegrasyonu vardır.

 • TEKLA STRUCTURES
 • REVIT
 • ARCHICAD
 • SDS/2

FİYAT VE LİSANS HAKKINDA

Risa yazılımları Yıllık Abonelik sistemi ile lisans hizmetleri sunmaktadır. Yazılımlar Kalıcı lisans olarak alabilmek maalesef mümkün değildir.

RISA 3D Programı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Risa 3D programı hakkında daha fazla Bilgi almak için Türkiye Yetkili Satıcısı 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran’dan bilgi alabilirsiniz.

5-TOWER 8

SAP2000 Alternatifi Statik Programlar

Balkan ülkelerinde oldukça populer olan Tower yazılımı Radimpex software firması tarafından geliştirilmektedir.

Tower 8, statik ve dinamik yapısal analiz, beton, çelik ve ahşap tasarımı için bir yazılımdır. Düzlemsel ve uzay yapılarındaki etkilerin evrensel analizi için uzmanlaşmıştır. Otomatikleştirilmiş, entegre, her şey dahil ve sezgisel güçlü araçlar sağlayarak bu program, mühendislerin tasarım hızını ve kalitesini artırmasını sağlar. Sürüm 8, uzun yıllara dayanan deneyime ve uzman ekibin, mühendislerin ve birinci sınıf programcıların en son bilgi ve uygulamalarına dayanan yüksek performanslı profesyonel bir araçtır.

Ön Germeli Yapıların Tasarımı

Bir çok yazılımda ekstra olarak sunulan ön-germeli yapıların tasarımı Tower 8 ile entegre olarak sunulmuştur. Ön germe kayıplarının da hesabının yapılabildiği bu araç kullanıcılarına büyük avantaj sağlamaktadır.

SAP2000 Alternatifi Statik Programlar

TBDY2007 ve Türkçe Arayüz Avantajı

SAP2000 Alternatifi Statik Programlar

Tower 8 programı Türkçe ara yüz kullanımı sayesinde Türk kullanıcılar için büyük avantaj sağlamaktadır. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2007 yazılımda mevcuttur. TBDY 2018 ile ilgili olarak çalışmalar, talep olması durumunda devam edecektir.

LİSANS VE FİYAT BİLGİSİ

Kalıcı Lisans olarak satılan Tower 8’de herhangi bir güncelleme ücreti bulunmamaktadır. Sadece yeni versiyonlar için upgrade ücreti alınmaktadır.

Tower 8 programı hakkında daha fazla Bilgi almak için Türkiye Yetkili Satıcısı 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran‘dan bilgi alabilirsiniz.

SAP2000 Alternatifi Statik Programlar Hakkında

SAP2000 alternatifi statik programlar yapısal tasarımcıların isteklerine farklı şekilde cevap vermektedir. Her bir yazılım üreticisinin kendi yazılımları alanında bazı avantajları ile ön plana çıkmakatdır.

 • En uygun fiyatlı yazılımlar: Nextfem designer+Cype+Tower 8+Lira
 • Kalıcı Lisans: Tower 8+Nextfem+Liraland+Cype
 • Kiralama şeklinde Lisans: Risa software
 • Ahşap Yapıların Tasarımı: Risa+Cype+Nextefem
 • Hafif Çelik Yapıların Tasarımı: Risa+Cype+Nextfem+Lira+Tower
 • Alüminyum Yapıların Tasarımı ve Analizi: Risa+Nextfem+Cype
 • Türkçe Kullanım Özelliği: Cype StruBIM Steel, Cype Connect,
 • Türk Yönetmelikleri: CYPE Connect ve StruBIM Steel, (CYPE 3D, TBDY2018, TÜRK ÇELİK YÖNETMELİĞİ, TS500 ekleme çalışmaları devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz