Ana Sayfa Güncel ideCAD Benzeri Programlar

ideCAD Benzeri Programlar

735
0

ideCAD Benzeri Programlar Hangileridir?

İnşaat mühendislerinin İdeCAD benzeri programlar hangileridir sorusuna yanıt verebileceğimiz yazımız da, ideCAD yazılımı ve benzeri kullanıma sahip statik hesap programlarından bahsedeceğiz.

ideCAD Hakkında

İdecad Türkiye’ de Betonarme ve Çelik türü yapıların tasarımında en çok tercih edilen yapısal tasarım programları arasında yer almaktadır.

ideCAD Statik, yapı sistemlerinin modellenmesi, sonlu elemanlar analizi, yönetmelik uyumlu tasarımı, performans değerlendirmesi ve güçlendirilmesi için özel olarak geliştirilmiş çok kapsamlı bir çözüm paketidir.  Betonarme çelik ve kompozit yapı elemanlarını tek bir model üzerinde birlikte kullanarak, tasarım sürecinizi kolaylaştırır.

ideCAD Statik ile katları olan veya olmayan, katlarda rijit diyaframlı, kısmen rijit diyaframlı veya tamamen rijit diyaframsız yapıların hesabı yapılabilir. Betonarme, çelik veya karma çok katlı yapılar, endüstriyel yapılar ve bina türü olmayan gelişigüzel yapılar, deprem yönetmeliğine belirtilen koşullara uyarak modellenebilir. Çubuklar ile birlikte, aynı sistem içine entegre edilmiş kabuk elemanlar kullanılabilir. Döşemelerin, perdelerin, çubukların, temellerin hepsi bir arada analiz edilebilir.

Türkiye de’ de satışı bulunan ideCAD benzeri tasarım programlarından İtalyan Mühendislik,Mimarlık, Tasarım yazılımları geliştiricisi ACCA software firmasının Edilus Concrete, Edilus Steel, Edilus Masonry yazılımı hakkında incelemelerimiz verilmiştir.

EdiLus CONCRETE

ideCAD benzeri programlar- EdiLus Concrete Betonarme Yapılar için Statik Hesap programı

EdiLus CONCRETE (bkn EdiLus Concrete), yeni ve mevcut betonarme bina yapılarının statik hesapları ve tasarımı için BIM yazılımıdır. Tek bir grafik ortamında yapınızın BIM modelini, FEM (Sonlu Elemanlar Ağı) hesaplarını, sonuçların grafik analizini, otomatik donatı detaylarını ve tüm proje belgelerini (kalıp çizimleri, hesap raporları vb.) alın.

“Akıllı” BIM nesneleri ile plan görünümünde veya doğrudan 3D olarak betonarme yapınızı modelleyin”

ideCAD benzeri programlar-3 Boyutlu Betonarme Merdiven Tasarımı

EdiLus BIM teknolojisi, akıllı parametrik nesnelere dayalı sezgisel 2B veya 3B grafik girdi ile yapısal elemanları (kolonlar, kirişler, zeminler) büyük bir basitlikle modellemenize olanak tanır.

Her nesne, kendisini boyutsal, geometrik ve fiziksel özelliklerinde (malzemeler, mekanik özellikler, vb.) tek anlamlı olarak tanımlayan bir bilgi veritabanına grafiksel ve dinamik olarak bağlanır.

DXF/DWG CAD çizimlerinden veya IFC dosya formatındaki BIM modellerinden yapısal elemanları modellemeye ve eklemeye başlayın; bir mimari projeyi doğrudan Edificius’tan da içe aktarabilirsiniz.

Nesne özelliği olarak atanan herhangi bir veri, hesaplama için yeni bir girdi öğesi oluşturur ve her değişiklik, doğrulama işlemi sırasında hemen ele alınması gereken yeni bir koşul haline gelir.

Tüm veriler, aşağıdaki tüm avantajlarla birlikte tek bir veritabanında ve tek bir dosyada saklanır.

Tasarımın her aşamasında güçlü bir teşhis etkindir: her değişiklikte, hataların ortaya çıkıp çıkmadığını veya mevcut hataların düzeltilip düzeltilmediğini kontrol eder.

Düğümleri, yükleri, kısıtlamaları tanımlamak için basit bir yapısal modelleme süreci… Yapısal hesaplama modeli, modelden otomatik olarak tanınır!

AHŞAP YAPILARIN ANALİZİ VE TASARIMI

Masif ahşap ve glulam elemanları (kirişler, kolonlar, kafes kirişler ve aşıklar) tasarlayın ve hesaplayın

ideCAD Benzeri Programlar

EdiLus CONCRETE ile betonarme veya karma bir yapıyı tamamlamak için çatıları, sundurmaları ve diğer ahşap esaslı bileşenleri modelleyebilirsiniz.

Tek boyutlu masif ahşap ve glulam elemanlarını yapıya (dikdörtgen ve dairesel kesitli kirişler ve kolonlar gibi) ve kafes kirişler gibi karmaşık nesnelere (gelişmiş bir parametrik girdi, modeli, kompozisyonunu, geometrisini ve boyutlar).

Belirli bir işlev, yalnızca birkaç tıklamayla bağlantı aşıklarını otomatik olarak eklemenizi sağlar.

AHŞAP BİRLEŞİM DETAYLARI

Ahşap Birleşim Detayları

Edilus Concrete Yazılımı Hakkında Bilgi Almak İçin

Edilus Concrete yazılımı üstün özellikleri ve fiyat bilgisi hakkında daha fazla bilgi almak Türkiye yetkili satıcısı 3E Promimarlık firmasından Ahmet Erdem Duran’ dan bilgi alabilirsiniz.


EdiLus STEEL

Çelik Birleşimler, makaslar ve kafes kirişler içeren basit ve karmaşık yapılar tasarlamak ve ilgili tüm inşaat ayrıntılarını hızla otomatik olarak oluşturmak için basitleştirilmiş ve sezgisel bir iş akışı.

ideCAD benzeri programlar -Edilus Steel Çelik Yapıların Tasarımı

EdiLus STEEL ile üç boyutlu ızgaralar (Manyetik Izgara) sayesinde çelik yapıların modellenmesi daha basit ve hızlıdır.

Manyetik Izgara ile, çelik kirişleri ve sütunları doğrudan 3B görünümde ekleyebileceğiniz, manyetik düğümlerden oluşan bir uzaysal ızgara oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Manyetik Izgara nesnesini bir DXF veya DWG CAD formatındaki çizimle ilişkilendirin ve mimari modeli otomatik olarak değerli bir yapısal modele dönüştürün.

Yazılım, çok çeşitli üç boyutlu modeller ve karmaşık geometriler oluşturmak için kolayca değiştirebileceğiniz farklı şekil ve formlarda (standart, piramidal, konik, silindirik, küresel, sarmal, kafes) Manyetik Izgaralar sunar.

Manyetik Izgara ile retiküler yapıları bile tamamen 3B görünümde hızla modelleyin.

EdiLus cONCRETE ile entegrasyon aynı zamanda karışık çelik ve betonarme yapıları doğrudan tek bir modelde modellemenizi sağlar.

ideCAD benzeri programlar -Edilus Steel Çelik Yapıların Birleşim hesabı

Çelik yapı hesaplamaları ve çizelgeleri yazdırılır veya excel’e aktarılır ya da doğrudan çevrimiçi olarak sunulur

EdiLus STEEL sadece yapıyı modelleyerek size şunları sağlar:

Birleşim detayları ve tanımlama etiketleri ile tüm çerçeve sistemin inşaat çizimleri;

  • kalıp düzenleri ile döşeme levhası çerçeveleri;
  • hesaplama raporları, jeoteknik rapor ve tablolar, vb.;
  • kullanılan tüm elemanların (plakalar, çubuklar, cıvatalar, vb.) ayrıntılı bir maliyet tahmini.
  • Hesaplama verilerini dışa aktarma özelliği sayesinde, yazılımla birlikte ücretsiz olarak sunulan usBIM platformunu kullanarak bir metalik yapı hesaplamasını, çelik kiriş hesaplamalarını, metalik kiriş hesaplamalarını Excel’de veya doğrudan çevrimiçi olarak sezgisel olarak çalıştırabilirsiniz.

SANAL GERÇEKLİK (VR)

EdiLus, yapısal tasarım ekibinin yapının foto-gerçekçi simülasyonunu gerçek zamanlı olarak görüntülemesine olanak tanıyan Gerçek Zamanlı işleme teknolojisi ile entegre edilmiştir.

Avantaj olağanüstüdür: Yapı içinde gerçekçi bir 3D görünümde gezinebilir ve özellikle kalite kontrol amaçları için yapım detaylarını birinci şahıs olarak deneyimleyebilirsiniz.

FULL SÜRÜMÜ 1 AY BOYUNCA ÜCRETSİZ OLARAK DENEYİN

Edilus ACCA yazılımlarını 1 ay boyunca full üsürüm kullanabilirsiniz. Hesap raporlarını ve dwg çizimlerinin çıktılarını da alabildiğiniz Edilus yazılımını indirebilmek için aşağıda verilen linkden ACCA’ nın ana sitesine kaydolmanız gerekmeketedir.

Yazılımı indirmiş olduğunuzda Edilus steel, Edilus Concrete ve Edilus Masonry yazılımlarını birlikte 1 ay boyunca deneme şansınız olacak..

Önceki İçerikANSYS Ne demek?
Sonraki İçerikHER ÜÇ İNŞAAT MÜHENDİSİNDEN BİRİ İŞSİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz