Ana Sayfa Güncel ideCAD Benzeri Programlar

ideCAD Benzeri Programlar

0

ideCAD Benzeri Programlar Hangileridir?

İnşaat mühendislerinin İdeCAD benzeri programlar hangileridir sorusuna yanıt verebileceğimiz yazımız da, ideCAD yazılımı ve benzeri kullanıma sahip statik hesap programlarından bahsedeceğiz.

Türkiye de’ de satışı bulunan ideCAD benzeri tasarım programlarından 2 tanesine yer verilmiştir.

  • Bunlardan ilki İspanyol Yazılım Firmasının ürünü CYPECAD
  • Diğeri ise LIRALALAND SAPFIR-RC PROGRAMI

1 ideCAD Hakkında

İdecad Türkiye’ de Betonarme ve Çelik türü yapıların tasarımında en çok tercih edilen yapısal tasarım programları arasında yer almaktadır.

ideCAD Statik, yapı sistemlerinin modellenmesi, sonlu elemanlar analizi, yönetmelik uyumlu tasarımı, performans değerlendirmesi ve güçlendirilmesi için özel olarak geliştirilmiş çok kapsamlı bir çözüm paketidir.  Betonarme çelik ve kompozit yapı elemanlarını tek bir model üzerinde birlikte kullanarak, tasarım sürecinizi kolaylaştırır.

ideCAD Statik ile katları olan veya olmayan, katlarda rijit diyaframlı, kısmen rijit diyaframlı veya tamamen rijit diyaframsız yapıların hesabı yapılabilir. Betonarme, çelik veya karma çok katlı yapılar, endüstriyel yapılar ve bina türü olmayan gelişigüzel yapılar, deprem yönetmeliğine belirtilen koşullara uyarak modellenebilir. Çubuklar ile birlikte, aynı sistem içine entegre edilmiş kabuk elemanlar kullanılabilir. Döşemelerin, perdelerin, çubukların, temellerin hepsi bir arada analiz edilebilir.

NOT: Her iki yazılmada TBDY2018 deprem yönetmeliğinin eklenmesi planlanmaktadır.

2 CYPECAD

Bina mühendisliği ve Genel İnşaat mühendisliği için 3 boyutlu bir analiz ve tasarım programıdır.

Bir çok eklentiye sahip plan CYPECAD, böylece inşaat mühendisliğinin tüm çözümlerini sağlamaktadır.

-BİNA MÜHENDİSLİĞİ

CYPECAD ile bir bina yapısının temel, kolon, kiriş, döşemeler, perde duvarları, merdiven hesaplarını yapabilirsiniz.

Döner Betonarme Merdivenlerin Hesabı ve Tasarımı

Kullanıcılar artık CYPECAD’in “Merdivenler” modülünü kullanarak kavisli merdiven katlarını tanıtabilir. “Önceden tanımlanmış şekil” seçeneği şunları içerir:
Kullanıcılar, “Serbest şekil” seçeneğini kullanarak düz ve kavisli kanatları birleştirebilir ve sonsuz sayıda merdiven şekli oluşturabilir.

-Döşeme Tasarımları

CYPECAD ile konvansiyonel(klasik kolon-kiriş-döşeme), Kirişsiz döşemeler, nervürlü döşemeler, ön-germeli döşemeler, boşluklu döşemeler, prekast döşemeleri tasarlayıp analiz etmeniz mümkündür.

-ÇELİK BİRLEŞİM HESAPLARI

CYPECAD ve CYPE 3D (bkn CYPE 3D), çelik kesit bağlantılarını analiz etmek ve tasarlamak için beş modüle sahiptir.

-SİSMİK ANALİZ

Sismik analiz, her modu bir yük durumu olarak çözen ve kuvvetleri elde etmek için modal genişlemeyi ve modal kombinasyonu gerçekleştiren tam bir modal spektral analiz aracılığıyla gerçekleştirilir.

NOT: TBY2018 EKLENECEK…

CYPE YAZILIMLARI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

CYPE yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için Türkiye distribütörü 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran’dan bilgi alabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WhatsApp us

Exit mobile version