Ana Sayfa Güncel Yığma Taş Köprü Hesabı

Yığma Taş Köprü Hesabı

1399
0

Yığma Taş Köprü Hesabı

Bir yığma taş köprünün sismik etki altındaki davranışını doğrusal olmayan malzeme özellikleri uygulayarak CivilFEM ile analizi anlatılmıştır.

CivilFEM ile kullanıcı, doğrusal olmayan malzeme özelliklerini göz önünde bulundurarak geçici bir dinamik zaman tanım alanı analizi gerçekleştirebilir.

Yığma Taş Köprü Tanımı

  • Köprü Geometrisi bir .dxf dosyasından içe aktarılır.
  • Jenerik bir malzeme seçiyoruz ve duvar özelliklerine göre parametreleri tanımlıyoruz.

YIĞMA TAŞ MALZMESİNİN SEÇİMİ

Çatlama özelliğine sahip bir malzeme seçilir.

Elastikiyet Modülü, E = 5000 Mpa ve maksimum çekme gerilimi, σ = 1,9 Mpa olan Genel bir Malzemeyi ele alıyoruz.

Kesme Tutma Faktörü, çatlamadan sonra kesme sertliğinin azalmasıdır. Varsayılan değer olan 0,5’i dikkate alıyoruz (%50 azalmaya eşdeğerdir).

Gerilim yumuşatma dahil edilirse, maksimum gerilim yönündeki gerilim hemen sıfıra gitmez; bunun yerine malzeme, çatlak boyunca gerilim kalmayana kadar yumuşar.
Yumuşama davranışı, çekme gerilimi-uzama diyagramında azalan bir dal ile karakterize edilir ve eleman boyutuna bağlı olabilir.

Bu analizdeki yüklere benzer tekrarlı yükler için şekilde gösterilen davranışa sahip olacağız. Aynı yük değeri için ardışık çevrimlerde çatlak deformasyonu artacaktır.

SINIR KOŞULLARI

Köprü, kazıkların taban yüzeyinde dikey yer değiştirmeyi kısıtlayarak simüle edilebilen kaya üzerinde desteklenir. X yönündeki yer değiştirmeyi de sınırlıyoruz.

  • Üç temel kazığının tabanında yer değiştirme tablosunu uyguladık.
  • Farklı yönlerde zamana bağlı ivmeler, hızlar veya yer değiştirmeler kullanarak çeşitli uyarma fonksiyonları tanımlayabilirsiniz.

Geçiş Analizi: Deprem hareketi

Kullanıcı, çatlama gerilmesini çizebilir ve çatlamanın zaman içinde ardışık döngülerde nasıl göründüğünü ve kaybolduğunu görebilir.

Yığma Taş Köprü Hesabı Hakkında Bilgi

Yığma Taş Köprü hesabı CivilFEM yazılımı ile yapılmıştır. Yazılım hakkında daha fazla bilgi için 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran ile irtibata geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz