Ana Sayfa Güncel AmQuake Yığma Bina Tasarım Programı

AmQuake Yığma Bina Tasarım Programı

934
0

AmQuake Yığma Bina Tasarım Programı

AmQuake Yığma Bina Tasarım Programı, mühendislerin Avrupa’nın sismik bölgelerinde güvenli yığma binalar tasarlamasına olanak sağlar. Bu tasarımlar, Avrupa’da Eurocode 6 ve Eurocode 8 yönetmeliklerine göre yapılır.

Yazılım, Sonlu Elemanlar Deprem mühendisliği yazılımı olan ATENA 5 geliştiricisi Červenka Consulting tarafından geliştirilmiştir.

DİL SEÇENEĞİ

AmQuake programı 14 dile çevrilmiştir: Bulgarca, Boşnakça, Çekçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Yunanca, Hırvatça, İtalyanca, Macarca, Rumence, Slovence, Slovakça ve Sırpça.

ULUSAL STANDARTLAR

AmQuake programı aşağıdaki ülkeler için bir ürün veritabanı ve ulusal yapı standartları içerir: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Macaristan, Romanya (CR6 ve P100), Slovakya ve Slovenya. Diğer ülkeler hazırlık aşamasındadır. Yeni bir proje oluşturduğunuzda, hangi ulusal bina standardını kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz, ardından seçilen standardın tüm parametreleri otomatik olarak etkinleştirilir ve sismik değerlendirme sırasında kullanılır.

Proje Ayarları

Yeni bir proje oluşturulduğunda, bazı proje açıklamalarını dahil etmek faydalıdır. Bir sonraki adım, aşağıdakiler gibi çeşitli küresel proje ayarlarını tanımlamaktır: bina önem sınıfı ve analiz için güvenlik katsayılarını kontrol edin.

Sismik Yükleme

Bir sonraki iletişim kutusu, sismik bölge, referans tepe yer ivmesi, zemin kategorisi ve itme analizi için elastik davranış spektrumunun diğer parametreleri gibi sismik talebin tanımlanması için kullanılır.

Wienerberger tuğla ürünleri kütüphanesi

Program, tüm hesaplama parametreleri ve ürün tablolarıyla birlikte seçilen ülke için Wienerberger tuğla ürünlerinin kapsamlı bir listesini içerir.

Malzeme Seçimi

Program, çeşitli duvar malzemesi türlerinin tanımlanmasını sağlar: Donatısız duvar, betonarme duvar, çevrelenmiş duvar ve betonarme. Ayrıca tavan veya lentolardaki betonarme halkaların yerleşimi ve malzemelerinin belirlenmesi gerekebilir. Tüm malzeme parametrelerinin ve özelliklerinin girişinin tanımlanması kolaydır ve kullanıcı sezgiseldir.

MODEL Topolojisi

Ana geometrik öğeler duvarlar, pencereler ve tavanlardır. Bireysel zeminleri, pencereleri veya duvarları seçerek görüntülemek mümkündür. Gerekirse, bireysel varlıklar değiştirilebilir, eklenebilir veya kaldırılabilir.

DXF İthali

Bina modelinin oluşturulması çok basittir ve en sevdiğiniz CAD programından DXF verilerinin doğrudan alınması mümkündür. CAD programınızda, yapısal duvarların ve pencerelerin konumlarının basit işaretlerle gösterildiği özel katmanlar oluşturmanız yeterlidir. Program duvar ölçülerini otomatik olarak algılar ve gerekirse uygun tuğla tipini veya malzemesini seçmenizi ister. Birkaç dakika içinde karmaşık bir bina modeli oluşturulabilir.

DöşemeTopolojisi

Program, bireysel duvarlara yük dağılımının bir kullanıcı tanımını sağlar. Bu, DXF dosyasında yük dağıtım alanlarını içeren özel bir katman tanımlayarak da kolaylaştırılır. Bu yöntemle, tavan levhasının farklı statik sistemlerini modellemek veya merdivenleri veya diğer açıklıkları modellemek için tavanın belirli kısımlarını devre dışı bırakmak mümkündür.

Döşeme Yükleri

Her tavan, ulusal standarda göre otomatik olarak doldurulan, ancak gerekirse değiştirilebilen karşılık gelen kısmi güvenlik faktörleriyle birlikte ölü yük, kalıcı yük, yaşam yükü veya kar tanımını içerir.

Sonlu Elemanlar Metodu-Analiz

FEM 

Model hesabı için uygun bir sonlu elemanlar modelinin oluşturulması gerekmektedir. AmQuake modeli, eşdeğer çerçeve yöntemine dayalıdır ve tamamen otomatik olarak oluşturulur, ancak ileri düzey kullanıcılar manuel olarak değiştirebilir.

ANALİZ

Bu iletişim kutusu, Eurocode 8’e dayalı olarak yığma binaların itme analizi için parametreleri kontrol eder. Burada, programdan dikey duvarların standart statik kontrollerini yapmasını istemek mümkündür.

Sonuçlar

Program, bireysel analizlerden elde edilen sonuçların sonradan işlenmesi için birçok özellik içerir. Tek tek duvarların arıza modlarının yanı sıra yapının nihai bir arıza modunu görüntülemek mümkündür. Yığma duvar bölümleri, Romanya’da Eurocode 6 formülleri veya CR6 kullanılarak kontrol edilir. Betonarme kesitler, Eurocode 2 kuralları kullanılarak doğrulanmıştır.

Protokol

Eurocode 8’e göre sismik değerlendirmenin sonuçları, inşaat ruhsatı sürecinde doğrudan kullanılabilecek bir rtf protokolüne yazdırılabilir.

Sadece birkaç adımda binanız, Eurocode’a uygun modern sismik değerlendirme yöntemi kullanılarak doğrulanır. Programın işleyişine ve benzersiz özelliklerine daha yakından bakmak istiyorsanız, lütfen İndir bölümüne gidin ve programın demo sürümünü deneyin.


AmQuake Yığma Bina Tasarım Programı Demosu

Yazılımın demosunu direkt olarak herhangi bir kaydolma işlemi olmadan indirebilirsiniz.

AmQuake Yığma Bina Tasarım Programı Yetkili Satıcısı

AmQuake Yığma Bina Tasarım Programı Hakkında Daha fazla bilgi için 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran ile iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz