En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı

Ekim 20, 2018tarihinde yayınlanmıştır
401

EN İYİ 6 STATİK HESAP VE TASARIM PROGRAMI

Yapısal Tasarımcılar için Dünya genelinde popüler en iyi 6 statik hesap ve tasarım programı siz değerli takipçilerimiz için hazırlanmıştır.

Çoğu yapısal mühendis, günlük işlerinde genel amaçlı 3D entegre yapısal analiz ve tasarım yazılımlarını kullanmaktadır.

Bu yazılımlar, yapıların modelleme geometrilerini yapar ve yükleri çok daha verimli analiz ederek sonlu elemanlar analizi için gereken zamanı ve çabayı azaltır.

Bu yazılımların birçoğu yapısal öğeler (döşeme, açıklık, temel, kolon, duvar, destek, kiriş vb.) gibi farklı elemanları analiz etme, farklı malzemelerin yapı modellemesini oluşturma gibi özelliklere sahiptir. Bunun yanında  geometrik hataları kontrol etme ve analiz sonuçlarını raporlama ve grafik dosyaları gibi entegre edilmiş ve farklı özelliklere sahiptir.

Verimli özelliklere sahip birçok yazılım olmasına rağmen, tasarım ve analiz için çok önemli ve özel özelliklere sahip olduğumuzu düşündüğümüz En İyi 6 statik hesap ve tasarım programı sıralanmıştır.

En iyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı

***Not: Sıralama tamamen rastlantısaldır.

1-Dlubal

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı statikprogramlar.com

1987 yılından beri Dlubal, RFEM ve RSTAB gibi birinci sınıf yapısal mühendislik yazılımlarını üretmektedir. AISC, ACI, Eurokodlar, BS kodları, RFEM ve RSTAB gibi farklı uluslararası standartlara uymak, yapısal tasarım ve analiz ihtiyaçları açısından kapsamlıdır.

Otomatik malzeme üretimi ve kesit özelliklerinden kullanıcı dostu yük oluşturma seçeneklerine, şeffaf analiz ve yineleme işlemlerinden çok dilli çıktılarına kadar RFEM ve RSTAB'daki özellikler düzenli yapısal mühendislik yazılımının işlevlerinin üstünde.

Bunların temel özelliği eklenti modülleridir. Eklenti modülleri ile RFEM ve RSTAB hem beton, çelik, alüminyum ve kereste yapıları gibi çeşitli yapılar için tasarım yapabilir ve daha karmaşık analiz uygularlar.

İhtiyaç duyduğunuz eklentileri satın almanız yeterlidir, böylece tasarım ve analiz akıcı bir süreç haline gelir. Bazı ilave modüller arasında, laminasyonlu ve yalıtılmış cam tasarımı, çelik bağlantıların tasarımı, dinamik analiz, çekme membran yapılarında form oluşturma vb. gibi özellikler bulunmaktadır.

2-SAP2000

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı statikprogramlar.com

Etkinliği ve 3D nesne tabanlı modelleme özellikleri nedeniyle, SAP2000 dünya çapında 160'dan fazla ülkede kullanılmaktadır. Ulaştırma tesislerinden kamuya yapılan işlere kadar, genel kullanımlar için yapıların statik analizi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu kişi su deposu, köprü vb. Tasarımlarında bu programı kullanır.

Tek bir kullanıcı dostu arayüzü vardır ve önceden tanımlanmış karmaşık yapılar için şablonlar sağlar. Ayrıca, bölüm boyutları ve özellikleri kitaplığı, rüzgar ve sismik yükler için girdi, çıktı raporları ve grafik sonuçları üreten işlevler ve uluslararası tasarım kodları gibi temel modelleme ve analiz için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

Yeni SAP2000 v18, doğrusal olmayan yük durumları için istikrar kontrolleri üretebilir ve modellerini Revit Structure'a dışa aktarabilir.

3-STAAD.PRO

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı statikprogramlar.com

STAAD.Pro, hem doğrusal hem de doğrusal olmayan analizler için kullanılır. STAAD.Pro, , büzülme ve beton çatlaması gibi zamana bağlı etkileri analiz etmeye elverişlidir. Aynı şirket tarafından geliştirilen diğer yazılımlar Bentley, STAAD.Pro ile birlikte kullanılabilir. STAAD.Pro modelleri, bu modellerin diğer üçüncü parti uygulamalara aktarılabilmesi için OpenSTAAD'e aktarılabilir.

4-RISA 3D

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı 1

RISA-3D, binalar, vinç sistemleri, arenalar, endüstriyel yapılar, köprüler vb. gibi genel yapılar için bir başka 3D analiz ve tasarım yazılımıdır. Özel kullanım için RISA-3D, RISAFloor, RISAConnection ve RISAFoundation gibi diğer RISA ürünleriyle entegre edilebilir . Yatay rüzgar ve deprem kuvvetleri yapının yanal sistemine RISA-3D'de girilebilir, bu durumda RISA-3D modeli, yer çekimi yükleri ve düşey elemanlar için tasarım yapmak için RISAFloor ile entegre edilebilir.

RISAFoundation, RISA-3D'den RISAFoundation'daki döşemelere ve temele reaksiyonları aktararak RISA-3D ile entegre edilebilir. RISAConnection, yapı için çelik birleşimleri otomatik olarak RISA-3D'de tasarlamak için kullanılabilir.

5-ETABS

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı statikprogramlar.com

Etabs 2013, SAP2000 ile aynı şirket tarafından geliştirildi, ancak Etabs 2013 farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Özellikle yüksek katlı bina sistemlerini tasarlamak ve analiz etmek için kullanılır. Çerçeve sistemlerinin hızla modellenmesi ve büyük ve karmaşık yapıların analizinde özellikleri nedeniyle, dünya çapında kullanılır. Etabs 2013, entegre olduğu ve diğer programlara bağımlı olmadığı bir kullanıcı arabirimine sahiptir. Bu tek bir arabirim kullanılarak kolonlar, duvarlar, döşeme plakaları, kirişler, açıklıklar ve diğer unsurlar tasarlanabilir ve analiz edilebilir. Yapı, Etabs 2013 içinde 3D olarak da oluşturulabilir.

SAP2000'den farklı olarak Etabs 2013, kullanıcıların sünme, büzülme ve kolon kısalmasına tabi tutulan yapıların istikrarını tasarlayıp kontrol edebildiği yapıları doğrusal olmayan bir şekilde analiz edebilir. Kullanıcılar ayrıca beton kırma ve kesme davranışını analiz etmek için 2D doğrusal olmayan katman modeli üretebilirler. Etabs 2013, kullanıcıların daha önce oluşturulan ETABS şablonlarını, aralarında istenen ızgaralı boşlukları, kat numaralarını, döşeme bölümlerini ve yükleri girerek yeni modelleri hızla başlatmak için kullanabilecekleri başka bir önemli özelliğe sahiptir.

6-SkyCiv 3D Structural Analysis Software

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı statikprogramlar.com

Bu yazılım, diğer beş yazılımdan çok farklı. SkyCiv aynı zamanda yapısal bir tasarım ve analiz yazılımı olsa da, internet tarayıcılarında çevrimiçi çalışır. Model dosyaları bulutta online olarak saklanır ve kurulum ve lisans alınmasına gerek yoktur, bu nedenle düşük maliyet sağlar. Üstelik kullanıcılar herzaman ve her yerde çalışabilirler. Ayda 49.95USD için yazılım, diğer yapısal tasarım ve analiz yazılımı ile aynı temel işlevlere sahiptir. Yazılım, bükülme, burulma, eksenel, kesilme ve eğilme gibi temel 3D analizi yapabilir.

Kullanıcılar istediği yükleri ve destek koşullarını girebilir, herhangi bir yapısal bölümü seçebilir veya tanımlayabilir, 3D render ve analiz metin raporları üretebilir. Geliştirici aynı zamanda, kafes sistemler, çerçeveler ve tek eğimli kirişler için hesap makineleri gibi destekleyici araçlar olarak online çeşitli hesap makineleri sunmaktadır.

Son güncellemeleri ile SkyCiv'in yazılımı şimdi plaka analizi, lineer olmayan ve P-delta analizi ve burkulma yükü analizi gibi gelişmiş seçenekler ve entegre tasarım denetimleri sunmaktadır. Bu yazılım, yapının hızlı ve genel bir konseptini, yük yollarını ve yapısal sistemlerin gerilme analizini elde etmek için mükemmel bir araçtır.

Dünyada yaygın En İyi 6 statik hesap ve tasarım programı  tarafınıza en iyi şekilde sunulmaya çalışılmıştır.

2 comments on “En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı”

Bir cevap yazın

Haber Bültenimize Üye Olun

Güncel Programlar Hakkında Bilgi Almak İçin Bültenimize Üye olun
statikprogramlar
envelope