Ana Sayfa Güncel En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı

4845
0

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı

Çoğu yapısal mühendis, günlük işlerinde genel amaçlı 3D entegre yapısal analiz ve tasarım yazılımlarını kullanmaktadır.

Bu yazılımlar, yapıların modelleme geometrilerini yapar ve yükleri çok daha verimli analiz ederek sonlu elemanlar analizi için gereken zamanı ve çabayı azaltır.

Bu yazılımların birçoğu yapısal öğeler (döşeme, açıklık, temel, kolon, duvar, destek, kiriş vb.) gibi farklı elemanları analiz etme, farklı malzemelerin yapı modellemesini oluşturma, geometrik hataları kontrol etme ve analiz sonuçlarını raporlama ve grafik dosyaları gibi entegre edilmiş ve farklı özelliklere sahiptir.

Verimli özelliklere sahip birçok yazılım olmasına rağmen, tasarım ve analiz için çok önemli ve özel özelliklere sahip olduğumuzu düşündüğümüz En İyi 6 statik hesap ve tasarım programı veya diğer bir deyişle  yapısal tasarım ve analiz yazılımını listeledik…

Not: Sıralama tamamen rastlantısaldır.

1-Dlubal

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı
En İyi 7 Statik Hesap ve Tasarım Programı

1987 yılından beri Dlubal, RFEM ve RSTAB gibi birinci sınıf yapısal mühendislik yazılımlarını üretmektedir. AISC, ACI, Eurokodlar, BS kodları, RFEM ve RSTAB gibi farklı uluslararası standartlara uymak, yapısal tasarım ve analiz ihtiyaçları açısından kapsamlıdır. Otomatik malzeme üretimi ve kesit özelliklerinden kullanıcı dostu yük oluşturma seçeneklerine, şeffaf analiz ve yineleme işlemlerinden çok dilli çıktılarına kadar RFEM ve RSTAB’daki özellikler düzenli yapısal mühendislik yazılımının işlevlerinin üstünde.

Onların temel özelliği eklenti modülleridir. Eklenti modülleri ile RFEM ve RSTAB hem beton, çelik, alüminyum ve kereste yapıları gibi çeşitli yapılar için tasarım yapabilir ve daha karmaşık analiz uygularlar. İhtiyaç duyduğunuz eklentileri satın almanız yeterlidir, böylece tasarım ve analiz akıcı bir süreç haline gelir. Bazı ilave modüller arasında, laminasyonlu ve yalıtılmış cam tasarımı, çelik bağlantıların tasarımı, dinamik analiz, çekme membran yapılarının form bulma vb. gibi özellikler bulunmaktadır.

2-SAP2000

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı

Etkinliği ve 3D nesne tabanlı modelleme özellikleri nedeniyle, SAP2000 (bkz. SAP2000 V23) dünya çapında 160’dan fazla ülkede kullanılmaktadır. Ulaştırma tesislerinden kamuya yapılan işlere kadar, genel kullanımlar için yapıların statik analizi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu kişi su deposu, köprü vb. Tasarımlarında bu programı kullanır. Tek bir kullanıcı dostu arayüzü vardır ve önceden tanımlanmış karmaşık yapılar için şablonlar sağlar.

Ayrıca, kesit boyutları ve özellikleri kitaplığı, rüzgar ve sismik yükler için girdi, çıktı raporları ve grafik sonuçları üreten işlevler ve uluslararası tasarım kodları gibi temel modelleme ve analiz için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Yeni SAP2000 v18, doğrusal olmayan yük durumları için istikrar kontrolleri üretebilir ve modellerini Revit Structure’a dışa aktarabilir.

3-STAAD.PRO

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı

STAAD.Pro, hem doğrusal hem de doğrusal olmayan analizler için kullanılır. STAAD.Pro, , büzülme ve beton çatlaması gibi zamana bağlı etkileri analiz etmeye elverişlidir. Aynı şirket tarafından geliştirilen diğer yazılımlar Bentley, STAAD.Pro ile birlikte kullanılabilir. STAAD.Pro modelleri, bu modellerin diğer üçüncü parti uygulamalara aktarılabilmesi için OpenSTAAD’e aktarılabilir

4-RISA 3D

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı

RISA-3D, binalar, vinç sistemleri, arenalar, endüstriyel yapılar, köprüler vb. gibi genel yapılar için bir başka 3D analiz ve tasarım yazılımıdır. Özel kullanım için RISA-3D, RISAFloor, RISAConnection ve RISAFoundation gibi diğer RISA ürünleriyle entegre edilebilir . Yatay rüzgar ve deprem kuvvetleri yapının yanal sistemine RISA-3D’de girilebilir, bu durumda RISA-3D modeli, yer çekimi yükleri ve düşey elemanlar için tasarım yapmak için RISAFloor ile entegre edilebilir.

RISAFoundation, RISA-3D’den RISAFoundation’daki döşemelere ve temele reaksiyonları aktararak RISA-3D ile entegre edilebilir. RISAConnection, yapı için çelik birleşimleri otomatik olarak RISA-3D’de tasarlamak için kullanılabilir.

5- ETABS

En İyi 6 Statik Hesap ve Tasarım Programı

Etabs 2013, SAP2000 ile aynı şirket tarafından geliştirildi, ancak Etabs 2013 farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Özellikle yüksek katlı bina sistemlerini tasarlamak ve analiz etmek için kullanılır. Çerçeve sistemlerinin hızla modellenmesi ve büyük ve karmaşık yapıların analizinde özellikleri nedeniyle, dünya çapında kullanılır. Etabs 2013, entegre olduğu ve diğer programlara bağımlı olmadığı bir kullanıcı arabirimine sahiptir. Bu tek bir arabirim kullanılarak kolonlarr, duvarlar, döşeme plakaları, kirişler, açıklıklar ve diğer unsurlar tasarlanabilir ve analiz edilebilir. Yapı, Etabs 2013 içinde 3D olarak da oluşturulabilir.

SAP2000’den farklı olarak Etabs 2013, kullanıcıların sünme, büzülme ve kolon kısalmasına tabi tutulan yapıların istikrarını tasarlayıp kontrol edebildiği yapıları doğrusal olmayan bir şekilde analiz edebilir. Kullanıcılar ayrıca beton kırma ve kesme davranışını analiz etmek için 2D doğrusal olmayan katman modeli üretebilirler. Etabs 2013, kullanıcıların daha önce oluşturulan ETABS şablonlarını, aralarında istenen ızgaralı boşlukları, kat numaralarını, döşeme bölümlerini ve yükleri girerek yeni modelleri hızla başlatmak için kullanabilecekleri başka bir önemli özelliğe sahiptir.

6- Tower 8

Özellikle SAP2000 kullanıcılarına kullanım arayüzü çok kolay gelebilecek bir yazılımdır. Yapısal tasarımcının bir Çerçeve sistemi oluşturması çok hızlı bir şekilde olur.

Tower, statik ve dinamik yapısal analiz, beton, çelik ve ahşap tasarımı için bir yazılımdır. Düzlemsel ve uzay yapılarındaki etkilerin evrensel analizi için uzmanlaşmıştır. Otomatikleştirilmiş, entegre, her şey dahil ve sezgisel güçlü araçlar sağlayarak bu program, mühendislerin tasarım hızını ve kalitesini artırmasını sağlar. Sürüm 8, uzun yıllara dayanan deneyime ve uzman ekibin, mühendislerin ve birinci sınıf programcıların en son bilgi ve uygulamalarına dayanan yüksek performanslı profesyonel bir araç olarak sunulmaktadır.

Tower 8 Türkçe Kullanımı ve Türk Bina Deprem Yönetmeliği 2007 yi kapsamaktadır. Türk Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Tower 9 verisyonunda Türk Mühendislerinin kullanımına sunulacaktır.

Detaylı Bilgi için Yazılımın Türkiye Yetkili satıcısı 3E Promimarlık firmasından Ahmet Erdem Duran ile irtibata geçebilirsiniz.

Sonraki İçerikTEKLA STRUCTURES TÜRKÇE EĞİTİM SETİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz