Ana Sayfa Diğer Programlar BIM Yazılımları BIMSERVER.CENTER’DA PROJEYE BAŞLAMANIN 6 YOLU

BIMSERVER.CENTER’DA PROJEYE BAŞLAMANIN 6 YOLU

447
0

CYPE, Open BIM teknolojisinin(bkn OPENBIM nedir?) güçlü bir savunucusudur ve bu nedenle kullanıcılarına BIMserver.center platformunu sunmaktadır.

Bu platform, kullanıcıların BIM projeleri oluşturmasına ve yönetmesine ve 100’den fazla Açık BIM uygulamasını indirmesine olanak tanır. Farklı programlar arasındaki esneklik ve iletişim, Open BIM teknolojisinin iki standardı olduğundan, platformdaki iş akışı olanakları her geçen gün artmaktadır.

BIMserver.center’da yeni bir proje başlatmanın birkaç yolu vardır. Bu makalede bazılarından bahsedilmiştir:

BIMserver.center‘da çalışabilmek için kullanıcıların platforma serbestçe kayıt olup profil oluşturabileceğini de belirtelim. Platforma bağlı her uygulamanın kurulumu ve çalıştırılmasının yanı sıra, BIMserver.center Sync de kurulacak ve çalıştırılarak BIMserver.center’da geliştirilen projelerin dosyaları güncel tutulacaktır.

CYPE Architecture ile Mimari Model Oluşturma

BIMSERVER.CENTER'DA PROJEYE BAŞLAMANIN 6 YOLU

CYPE Architecture, mimari modeller oluşturmak ve sürdürmek için geliştirilmiş ücretsiz bir BIM modelleyicisidir.

Avantajları arasında karmaşık geometriyi çözme yeteneğinin yanı sıra kullanıcıların tamamen 3 boyutlu bir ortamda çalışmasına olanak sağlaması yer alıyor.

Kullanıcılar CYPE Mimarisinde yeni bir dosya açarken yeni bir BIMserver.center projesi oluşturup ona bağlantı verebilecekler. Tasarım tamamlandıktan sonra sağ üst köşedeki “Dışa Aktar” seçeneği seçilerek mimari model bilgileri projeye dahil edilecektir.

IFC Builder ile Mimari ve Analitik bir Model Oluşturma

bimserver,center

IFC Builder, BIMserver.center Mağazasından en çok indirilen uygulamadır. Mimari modellerin oluşturulması ve bakımı için geliştirilmiş ücretsiz ve ultra hafif bir BIM modelidir.

IFC Builder’ın diğer modelleyicilere göre avantajı basitliğinin yanı sıra analitik modeller oluşturma yeteneğidir.

Kullanıcılar sağ üst köşedeki “Dışa Aktar” seçeneğini seçerek yeni bir BIMserver.center projesi oluşturabilirler. Kabul et seçeneğine tıkladıktan sonra IFC Builder’da geliştirilen mimari model bilgileri BIMserver.center projesine dahil edilecektir.

Autodesk Revit ile Mimari Model Oluşturma

bimserver,center

Autodesk Revit aracılığıyla bir proje başlatmak için en iyi seçenek AutoDesk Revit© için Açık BIM Eklentisini kullanmaktır. Bu eklenti bilgi alışverişini optimize eder ve BIMserver.center platformu üzerinden çalışan diğer programlarla iki yönlü bağlantı kurar.

AutoDesk Revit© için Open BIM Eklentisi ücretsiz bir uygulamadır ve doğrudan BIMserver.center mağazasından indirilebilir.

Bunu kullanmak, dosyayı BIMserver.center’daki bir projeye bağlamak ve model bilgisini ona aktarmak için eklentinin özel menüsündeki “Açık BIM projesinde işbirliği yap” seçeneğine tıklamak kadar basittir.

CYPECAD ile Yapısal Model oluşturma

bimserver,center

Bazı projelerde mimari ve yapı, binanın tasarlandığı andan itibaren yakından bağlantılıdır. Bu durumlarda, sonraki mimari gelişim için referans olarak hizmet edecek şekilde yapısal modeli önceden detaylandırmak ilginç olabilir.

CYPE’nin ana yapısal tasarım programlarından biri olan CYPECAD, mimarlık ve diğer disiplinlerin daha sonra ilgili uygulamalarına eklenebileceği bir Açık BIM projesini başlatan da olabilir.

Kullanıcılar, CYPECAD’den “BIMserver.center” menüsünün sağ üst köşesindeki “IFC formatında dışa aktar” butonuna tıklayarak IFC’ye ihracat yapabilirler. Aynı menüde, kullanıcının bir BIMserver.center projesi oluşturma veya seçme ve yapısal model bilgilerini buna dahil etme seçenekleri vardır.

IFC Uploader aracılığıyla herhangi bir IFC modelini kullanma

IFC Uploader uygulamasıyla kullanıcılar herhangi bir IFC modeliyle BIMserver.center’da yeni bir proje başlatabilirler. IFC modeli ARCHICAD, Allplan veya Bentley gibi uygulamalardan geliştirilmiş ve daha sonra dışa aktarılmış olabilir. IFC Uploader ücretsiz bir uygulamadır ve doğrudan BIMserver.center mağazasından indirilebilir.

Öncelikle BIMserver.center web sitesinde “Create new project” butonuna tıklayarak yeni bir proje oluşturuyoruz.

bimserver,center

Daha sonra IF CUploader uygulamasını kullanarak mevcut projeler listesinden projeyi seçin ve istenen IFC dosyasını dahil etmek için “IFC’yi seçilen projeye ekle” seçeneğine tıklayın.

bimserver,center

Open BIM Analytical Model ile Analitik Modeller oluşturma

CYPE Architecture, Autodesk Revit ve IFC Uploader mimari modellerinin kullanılması durumunda kullanıcı, termal ve akustik çalışmalar gibi ileri düzey analizler gerçekleştirmek istiyorsa analitik modeller oluşturmakla ilgilenebilir.

Bunu yapmak için Open BIM Analytical Model’i kullanmak uygun olacaktır. Bu, önceki adımdaki mimari modelleri içe aktaran ve ardından programın sağladığı araçlarla incelenip tamamlanabilen bir analitik modeli otomatik olarak oluşturan ücretsiz bir programdır.

Daha sonra analitik model sağ üst köşedeki “Export” seçeneği kullanılarak BIMserver.centre’a aktarılır. Model, çeşitli analizlerin yapılmasına temel oluşturacaktır.

bimserver,center

IFC Builder modellerini kullanırken, bu program mimari modelle birlikte analitik modeli de oluşturabildiğinden bu adıma gerek yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz