Ana Sayfa Güncel Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi

Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi

3111
0

Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi

Betonarme Kutu Menfezler, farklı alanlarda ve çoğunlukla inşaat sektöründe kullanılan bir yapıdır. Menfez bir yerde istenilen istikamete doğru içeri ve ya dışarı doğru ayarlanabilen hava sirkülasyonunu sağlayan ve iklimlendirme amacı taşıyan portatif kanalcıklardır. Birbirinden farklı alanlarda çeşitli amaçlar için menfezler kullanılır.

Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi

Özellikle de sürekli yağış alan bir yerde su akışı demiryolu ile karayoluna zarar verebilir. Bu zararın yaratılmaması için suyun alt taraftan geçişini sağlamayı amaçlayan bazı yapılara menfez denilmektedir. Menfez yapıları hidrolik sanat yapıları olarak da bilinmektedir. Menfezler ise çeşitli farklılıklar gösterir. Buna göre menfez çeşitleri toprak yapılarına uygun olarak bulundukları arazinin fiziksel ve hidrolik yapısına uygun boyutlarda ve yapılarda olması sağlanır.

İnşaat sektörü açısından menfezler büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle yol ve köprü inşaatlarında menfezler de önemli bir yer tutmaktadır. Menfezler doğru bir şekilde tasarlandığında yağışın getireceği zararlar da bu yol ile önlenmiş olacaktır. Menfezler genellikle farklı boyutlarda ve farklı şekillerde birbirinden farklı yapılara uygun bir şekilde hazırlanır. Menfezler aynı zamanda hidrolik bir tasarıma sahip olduğu için yağışların ve su akışının karşısına önemli bir engel görevi görürler.

CYPE BOX CULVERTS YAZILIMI

CYPE Box culverts, altgeçit, metro ve drenaj işlerinde kullanılan betonarme kutu menfez tasarımı ve analizi için geliştirilmiş bir programdır. Dikdörtgen, yamuk veya ekran üzerinde tasarlanmış herhangi bir poligon olabileceği gibi, tek hücreli veya çok hücreli elemanlar da olabilirler.

Program ayrıca, birleşim yerlerini veya sahada uygulanacak olanları tanımlayarak çeşitli hizalanmış öngerilmeli elemanlardan oluşan menfezler tasarlayabilir.

Bu program için mevcut ulusal ve uluslararası kodların ve bunlara karşılık gelen fiyatların bir listesi için CYPE ürünleri Türkiye Distribütörü 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran ile görüşebilirsiniz

CYPE BOX CULVERTS YAZILIMININ TEMEL ÖZELLİKLERİ

-BİLGİ GİRİŞ ASİSTANI

Kullanıcının en yaygın durumlar için verileri tanıtmasına yardımcı olacak çeşitli yardımcılar mevcuttur: düz menfezler, eğimli menfezler ve genel menfezler.

Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi
Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi

-DWG-DXF ŞANLONLARINI KULLANABİLME

Kullanıcı yardımcıları kullanmak istemediğinde, menfez planına geometrik giriş için şablon olarak bir DXF veya DWG kullanılabilir. Menfezin çizimi arka planda DXF veya DWG ile oluşturulmuşsa şablon çizimde görünecektir.

-MODÜL DÜZENLEME

Eğimli düzlemleri tanımlamak için üst ve alt zemin yükseklikleri atanabilir. Yan duvarlar her zaman dikey kalacaktır.

Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi

-KANAT DUVARLARIN TANIMI

Spesifik seçeneklerin etkinleştirilmesiyle çeşitli tipte kanat duvarları tanımlanabilir.

Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi

-KUTU MENFEZLERİN 3D GÖRÜNÜMÜ

Menfezin üç boyutlu tam katı görünümü.

Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi

-YÜKLEME DURUMLARI

Araç yükleri, herhangi bir konumda (IAP-98 ve geniş bir araç yük kitaplığından), eksen yollarını ve sıralı yük etki konumları arasındaki mesafeyi grafiksel olarak belirterek tanıtılabilir. Levhalar üzerindeki şerit yükleri veya yüzey yükleri vb. de eklenebilir.

Araç yükleri tanıtılabilir, silinebilir, çoğaltılabilir ve düzenlenebilir; ve kütüphanedekilerden seçilebilir.

Bir veya birkaç modülden oluşan bir menfezin döşeme plakasına ve iç duvarlarına etki eden hidrolik yüklerin uygulanması da mümkündür.

Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi
Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi

-KUVVET ANALİZİ

Kullanılan analiz modeli, kayma deformasyonunu dikkate alan kalın bir üçgen sonlu eleman ağından oluşur. Köşelerde ve yan orta noktalarda, her biri altı serbestlik derecesine sahip altı düğümden oluşurlar.

Kanat duvarları, zemin yanal basınçlarına maruz kalan temele sabitlenmiş bir çubuk olarak tasarlanmıştır. İsteğe bağlı olarak, temelin yüksekliği ve boyutları değişen açıklıklara ayrılırlar.

Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi
Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi

-TASARIM VE KONTROLLER

Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi
Betonarme Kutu Menfez Tasarımı ve Analizi

Menfezin tüm elemanlarını tasarlar ve kontrol eder: üst ve alt döşemeler, ara hücre duvarları, yan duvarlar ve kanat duvarları (duvar ve temel), tüm takviyelerini sağlar.

Üst döşeme, alt döşeme, yanal ve bölme duvarlardaki açısal distorsiyonu kontrol eder.

Menfezin seçilen herhangi bir bölümünün donatısı incelenebilir veya düzenlenebilir.

Duvarın donatılarının ve boyutlarını değiştirmek ve ardından bir Kod kontrolü yapmak da mümkündür.

Geçerli Kodlar

 • ACI 318M-11 (USA International)
 • ACI 318-11 (ABD)
 • BAEL-91 (R-99) (Fransa)
 • EHE-08 (İspanya)
 • EHE-98 (İspanya)
 • Eurokod 2 (AB)
 • Eurocode 2 (Fransa)
 • Eurocode 2 (Portekiz)
 • IS 456: 2000 (Hindistan)
 • NTC: 14-01-2008 (İtalya)
 • REBAP (Portekiz)

CYPE KUTU MENFEZ TASARIM PROGRAMI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

CYPE yazılım firmasının Betonarme Kutu Menfezlaerin tasarımı ve analizi programı hakkında daha fazal bigi ve fiyatlar iiçin Türkiye dsitrübütörü 3E PROMimarlık firmasında Ahmet Erdem Duran‘ dan bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz