Bina Temelinin Altı Boşaldı

Türkiyede bir ilimizde devam etmek olan bir inşaatın Bina temelinin altı boşaldı.

Bina Temelinin Altı Boşaldı
Bina Temelinin Altı Boşaldı
Bina Temelinin Altı Boşaldı

Rüzgarda Sallanan Minare

Rüzgarda Sallanan Minare

Kayseri'de dün geceden beri (05.02.2020 tarihinden itibaren) etkili olan ve hızı saatte 110 kilometre olan şiddetli rüzgar, caminin minarelerini de salladı.

Kayseri'de dün gece etkili olan ve saatteki hızı 110 kilometre olarak ölçülen rüzgar, çatıları uçurdu ve ağaçları yerinden söktü.

Rüzgarın uçurduğu çatılar nedeniyle park halindeki bir çok araçta hasar meydana gelirken, Alpaslan Mahallesinde bulunan Safa Camii'nin minareleri de bir sağa bir sola sallandı.

110 kilometre hızla esen rüzgarda sallanan caminin minareleri bir vatandaş tarafından cep telefonu ile görüntülendi..

Mühendislik Açısından Değerlendirecek Olursak

Günümüzde Rüzgar Yükleri hesabı yapısal mühendisler tarafından maalesef sadece Çelik Yapı tasarımlarında dikkate alınmaktadır.

Dinamik Rüzgar Yüklerinin hesabı özellikle,Endüstriyel çelik yapılar, Gsm kuleleri, Elektrik Transmisyon Kulelelerinin hesabında en önemli yük durumlarından biridir.

Yüksek Yapılar için ve Betonarme Yapılar için Rüzgar Hesabı Yapılmasının Önemi

Bildiğiniz üzere, Rüzgar hızı deniz seviyesinden yükseldikçe artmaktadır. Rüzgar Yük hesaplarında , yapının yüzey alan açıklıkları çok önemlidir.

Rüzgarda Sallanan Minare Dlubal Software

Günümüzde Rüzgar Hesabını yapan bir çok yazılım vardır. Son zamanlarda Rüzgar Simülasyonları konusunda Alman Dlubal Firmasının bu konu üzerinde geliştirmeleri ve çalışmaları vardır.

Yapısal Tasrım işleri ile uzman olarak çalışan mühendislerin ileri düzey yazılımlar ile yapılarının statik analizlerini kontrol etmelerinde fayda vardır.

Yapısal Tasarımlarda Rüzgar Kuvvetlerinin hesaplanması ile ilgili Yazılım desteği için 3epromimarlık firmasına ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

Eskişehir Stadyumu Çöktü !!!

Eskşehir Stadyumu çöktü demek biraz abartı olabilir, ama sonuçta taşıyıcı elemanları statik hesap dilinde dediğiniz "failure" durumuna geçti...

Ne olmuştu?

Çatısındaki aksaklıklar nedeniyle Eskişehir Yeni Stadı'nın kullanımına ara verildiği bildirilmişti.

Eskişehir Valiliğinden yapılan açıklamada, stadyum çatısının çelik aksamında bir takım aksaklıklar tespit edildiği belirtildi.

Buna ilişkin teknik çalışmaların başlatıldığı kaydedilen açıklamada, "Yapılan çalışmaların sonuçlanmasına kadar stadyumun kullanımına ara verilmiştir. Çalışmaların tamamlanmasının ardından stadyum yeniden kullanıma açılacaktır." ifadelerine yer verildi.

Öte yandan kar yağışının ardından çatıda biriken karlar nedeniyle stadın çatısının küçük bir bölümünde çökme meydana geldiği, olayda yaralanan olmadığı öğrenildi.

Mühendislik Açısından Ne Anlam İfade ediyor?

Statik hesaplamalar; ister betonarme olsun isterse diğer yapı sistemleri olsun yapıların güvenliği için mühendislik için oluşturulmuş bir görevdir.

Yapısal Mühendisler ve ya Türkiyede' ki adıyla inşaat mühendisleri yapılarını tasarlarken bir çok yapısal tasarım hesap programı(statik proramlar) kullanmaktadır.

Eskişehir Stadyumu örneğinde görüldüğü gibi meydana gelen kısımsal dayanıksızlık, yapısal tasarım hatası olarak göze çarpmaktadır.

Burada açıkça şunu söylemek gerekir; yapısal tasarımcılar hesaplamaları için harcadıkları zamanının çoğunu yapısal elemanları tasarlama üzerine harcıyorlar.Çelik birleşim hesaplamarı için gerekli zamanı ayırmıyorlar.

Halbuki yapısal tasarımcıların en fazla dikkat etmesi gereken konulardan biride, çelik birleşimler ve mesnetlendikleri malzeme.

Kullanılan Yazılımlar

Kullanılan genel amaçlı yazılımlar ile Yapısal sistemi tasarlamak genel bir durumdur. Fakat bunların birleşimlerini hesaplamak Yönetmelik bilgisi, zaman, tecrübeye sahip olmak ve iyi yazılımlar ile çalışılmasının gerekliliği anlaşılmaktadır.

Hangi Genel Amaçlı Yazılım pRogramı Kullanılabilir?

Günümüzde bir çok yapısal tasarım programı bulunmaktadır. Güvenirliği kanıtlanmış olan bu yazılımlar, tamamem tasarımcının tercihine kalmıştır.

Uluslararası yazılımların çok pahalı olması, tasarımcıların hangi yazılımı alması gerektiği konusunda önemli bir yer tutmaktadır.

Dünyada en çok tercih edilen yapısal tasarım programlarını daha önce yayınlamış olduğumuz bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Stadyumu Çöktü

Hangi Çelik birleşim Programı Kullanılabilir?

Günümüzde A.B.D' DE en çok tercih edilen çelik birleşim yazılımı RisaConnection' dır. Bu yazılım sürekli olarak güncellenmekte, Ağırlıklı olarak A.B.D ve Kanada kodlarını dikkate almaktadır.

Eskişehir Stadyumu Çöktü
Eskişehir Stadyumu - RisaConnection

Eskişehir Stadyumu Hakkında

Eskişehirsporun yeni yuvası olarak,  TOKİ tarafından Sazova bölgesinde inşa edilen stattaki ilk maç,  20 Kasım 2016 tarihinde oynandı.  TFF 1. Lig'de şampiyonluk mücadelesi veren Eskişehirsporumuzun Yeni Malatyaspor'u 2-0 mağlup ettiği müsabakayla hizmete giren stadyumdaki başlama düdüğünü hakem Fırat Aydınus çalarken, ilk golü ise 15'inci dakikada Hasan Hüseyin Acar kaydetti. 


34 bin 930 kişilik seyirci kapasitesine sahip stadyum sadece futbol için inşa edildiği için koşu pisti bulunmuyor ve tribünlerin taç çizgisine mesafesi 10 ile 12 metre.Çim alanı 111 metreye 74 metre olan stadyumun oyun alanı ölçüleri ise 105 metreye 68 metre ebadında. Toplam 16 bloktan oluşan yeni stadyum, 86 bin 783 metrekare kullanılabilir alana sahip.


Basın mensuplarına Eskişehirspor maçları için 533 koltuğun ayrıldığı stadyumda, misafir seyircilere ayrılan bölümde ise 1623 koltuk yer alıyor. 35 bin 310 metrekare alana sahip açık otopark 1148 araç kapasitesine sahip. Ayrıca 502 araçlık 17 bin 20 metrekarelik bir de kapalı otopark bulunuyor. Kapalı otoparkın bulunduğu bodrum katta ayrıca antrenman salonu ve soyunma odaları yer alıyor.


Zemin katta ise basın açıklama odaları, soyunma odaları, masaj salonları bulunuyor. Ambulans, itfaiye ve takım otobüslerinin girişleri de buradan sağlanıyor.Stadyumun birinci katında seyirciler için ayrılan fuaye alanları var. 
Locaların yer aldığı ikinci katta ise iki adet restoran bulunuyor.

Doğu ve Batı tribünlerinde 27'şer adet toplam 54 loca yer alıyor. Ayrıca yine seyirciler için ayrılmış fuaye alanları bu katlarda da mevcut. Protokol salonları, basın çalışma alanları ise üçüncü katta yer alıyor. Dört ve beşinci katlar ise yine basın çalışma alanları, kamera odaları ve TV-radyo anlatım alanlarına ayrılmış durumda.     

Otel binası inşaatı çöktü. New Orleans'ta yapım aşamasında olan 18 katlı bir otelin üst kısmı, 12 Ekim Cumartesi günü kısmen çöktü, 3 işçi yaşamını ve en az 30 kişi yaralandı.

Kaza, Cumartesi sabahı, New Orleans Hard Rock Hotel'in bitmemiş üst katlarının kısmen çöküp, yapının kenarı boyunca yaslanması sonucu ortaya çıktı. Planlanan 350 odalı otel, Rampart St. ve Canal St.'nin köşesinde, New Orleans'ın Fransız Mahallesi'nin kenarında yer almaktadır.

Otelin tasarımında yedi katlı bir podyumun tepesine yerleştirilmiş 11 katlı bir kule bulunuyor. Yapısal felaket otelin üst katlarından döşemelerin çökmesi sonucu kaynaklandığı görülmüştür. Çöküşün amatör videoları, üst beton zeminlerin çökmekte olduğunu, ve sahadaki bir kule vincine zarar verdiğini göstermektedir.

Çöküş videosunu inceleyen yapısal mühendislik uzmanları, ENR'nin başarısızlığına dair olası açıklamalar yaptı; hiçbiri, nihai neden hakkında kesin sonuçlara varamadı.

15 Ekim itibariyle, yetkililer olası nedenlerle ilgili herhangi bir sonuca varmamıştı. Yıkılmadan önceki 14. saate kadar bir yüzme havuzu kaldırılmıştı, ancak Citadel Builders'a göre havuz, çökmenin daha sonra gerçekleşeceği binanın karşı tarafına yerleştirildi. New Orleans İtfaiye sözcüsü, yağmur suyunun toplanmasını ve yapıdaki yüke katılmasını önlemek için havuza bir tahliye yapıldığını söyledi.

Genel müteahhit Citadel Builders, ENR'ye, o sırada kaza sırasında çoğu kişinin ara vermesine rağmen, o sırada yaklaşık 130 çalışanı olduğunu söyledi. Citadel Builders şu anda binanın dengelenmesi için acil durum çalışanları ile birlikte çalışıyor.

İnşaat mühendisi Heaslip Mühendislik ile alçıpan ve metal çerçeveleme taşeronu King Cos, ENR'den gelen soruları basına kadar yanıtlamadı. Projenin mimarı HBSA II, ENR tarafından temas edildiğinde olayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Proje geliştiricisi Kailas Şirketlerine aittir. Hard Rock markasının sahibi Hard Rock International, basın açıklamasında, markanın Kailas Şirketlerine lisans verdiğini ve otelin inşaatına dahil olmadığını söyledi.

Yetkililere göre, çöküşün nedeni henüz belirlenmedi. Çok sayıda görgü tanığı, çöküşün bitmemiş otelin üst katındaki döşemelerde başladığını bildirdi. Sahada iki Liebherr kule vinci yerindeydi ve çöküşe karışıp karışmadıkları belli değildi. Vinçlerden biri çöküş sırasında gözle görülür şekilde hasar gördü, sahaya müdahale eden kurtarma ekipleri ve araştırmacılar için tehlike oluşturuyordu [Aşağıdaki vinçlerin durumu hakkında daha fazla bilgi].

New Orleans Belediye Başkanı LaToya Cantrell Pazar sabahı yapılan bir brifingde, “Arama ve kurtarma şu anda önceliğimiz olmaya devam ediyor” dedi. Ekip, binayı dengelemek için çalıştığında, şehrin kalabalık şehir merkezinde yol kapanmasının devam edeceğini de sözlerine ekledi. “Bu uzun bir süreç olacak” dedi.

Hasarlı Kule Vinçleri Şantiyeyi Stabilize Etmek İçin Sorunu Vardı
OSHA müfettişleri Pazar günü bölgedeydi, ancak dengesiz yapısı ve hasarlı kule vinci mürettebatı bölgeyi geçme yetenekleriyle sınırladı. Hasar görmüş vinçlerin sökülmesine yardımcı olmak için Pazar günü destek vinçleri getirildi. Vinçlerin dengesizliği ve kalan yapı hakkındaki endişeler soruşturmayı ve temizliği yavaşlattı.

14 Ekim'de ENR'ye yapılan açıklamaya göre, Citadel Buildings "yapı ve özellikle arka kule vincinin arama ve kurtarma / kurtarma çalışmalarında güvenlik engellerine neden olmaya devam ettiğini söyledi. [Vinç sahibi] Morrow Vinçler, hem de Münih, Almanya'dan üretici [Liebherr] baş mühendisi. Hasar görmüş vincin güçlü ve zayıf yönleri konusunda mümkün olan en iyi bilgilere ihtiyacımız var.. "

Citadel Builders'a göre, sahaya yedek vinçler geldi ve hasarlı kule vinçlerin sökülmesine yardımcı olmak için monte edildi. Şirketten yapılan açıklamada, "Kule vinçinin mümkün olduğu kadar güvenli bir şekilde emniyete alınabileceğinden emin olduktan sonra yetkililer arama ve kurtarma / kurtarma işlemlerine ne zaman ve nasıl devam edeceğini belirleyebileceklerdir." Dedi. Şirket ayrıca, şantiyenin değerlendirilmesine ve dengelenmesine yardımcı olmak için Thornton Tomasetti'yi tuttuğunu duyurdu.

New Orleans Şehri sözcüsü Trey Caruso, Pazartesi öğleden sonra ENR'ye verdiği demeçte, iki kule vinçinin sökülmesine yardımcı olmak için destek vinçleri kurulurken, vinçlerin stabilite dengesizliği nedeniyle bu başlangıç ​​çabalarını bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi. Morrow Crane ve Liebherr uzmanları, başlangıçtaki değerlendirmelerinde, çökme bölgesinden daha ileride bulunan kule vincinin başlangıçta düşündükleri kadar sabit olmadığı, yani her iki vinçe şimdi dengesiz olarak muamele gördüğü sonucuna vardı. Caruso ENR'ye “Şimdi vinçlerin konumunu izleyen kameralarımız ve lazerlerimiz var” dedi.

STABİLİTE PROBLEMİ YAŞAYAN VİNÇLER DİNAMİTLE YIKILDI

Haber Bültenimize Üye Olun

Güncel Programlar Hakkında Bilgi Almak İçin Bültenimize Üye olun
statikprogramlar
envelope