CYPE 3D

3

CYPE 3D Hakkında

CYPE 3D, beton, çelik, kompozit beton ve çelik, alüminyum, ahşap veya diğer herhangi bir malzemeden yapılmış çubuklara (doğrusal elemanlar) sahip her türlü yapıyı analizini yapar.

Birleşim tasarımlarını yapabilir (haddelenmiş ve kaynaklı çeliğin kaynaklı ve cıvatalı bağlantıları I kesitler ve içi boş yapısal kesitler) ve taban levhaları, temeller, kazık başlıkları, şerit ve bağ kirişleri ile temelleri. 

Ahşap, çelik veya alüminyum çubuklar ve betonarme kolon ve kirişler program tarafından tasarlanabilir. Kompozit beton ve çelik kolonlar program tarafından kontrol edilebilir.

Bağımsız bir program olarak çalışan CYPE 3D ayrıca, kuvvetleri ve gerilmeleri analiz etmek için kabukları (çevresi bir çokgen ile tanımlanan, sabit kalınlıktaki düz iki boyutlu elemanlar) kullanarak yapıların ayrıklaştırılmasına olanak tanır.

Ahşap bölümlerin yangına dayanıklılığını analiz eder, tasarlar ve kontrol eder; çelik profillerin yangına dayanıklılığını kontrol eder ve çelik profiller için koruyucu kaplamayı tasarlar. Yapının sismik analizini yapar. Rüzgar ve sismik yükler için ikinci dereceden (P-delta) etkileri dikkate alır.

CYPE 3D ayrıca bağımsız bir program olarak ve CYPECAD içinde entegre bir 3D yapı olarak çalışır.

CYPE 3D ile Tasarlanabilecek Yapılar

ENDÜSTRİ YAPILARIN ANALİZİVE TASARIMI

ÇELİK VE BETONARME TAŞYICI ELEMANLARIN BİRLİKTE KULLANILABİLDİĞİ YAPILAR

Ahşap Yapıların Tasarımı

Sınır durumları, Yük durumları, Kombinasyonlar ve Yükler

Her malzeme için farklı sınır durumları yapılandırılabilir.

Program ayrıca kullanıcıların, sismik yüklü ve yüksüz, γ kısmi güvenlik katsayılarını (yük büyütme faktörleri) ve her bir yük türü (doğal) için ψ kombinasyon katsayılarını gösteren proje durumlarını içeren bir raporu görüntülemesine ve yazdırmasına olanak tanır.

Civatalı ve Kaynaklı Birleşimler

CYPE tarafından tasarlanan Eklemler modülleri (Eklemler I. Kaynaklı. Haddelenmiş ve kaynaklı çelik I profilli depolar, Birleşimli II. Cıvatalı. Haddelenmiş ve kaynaklı çelik I profilli depolar, Birleşimler III. Kaynaklı. Haddelenmiş ve kaynaklı çelik I profilli bina karkasları, Eklemler IV.Cıvatalı.Haddelenmiş ve kaynaklı çelik I kesitli bina çerçeveleri ve Eklemler V.İçi boş yapısal kesitli yassı kafes kirişler) hem CYPECAD hem de CYPE 3D’de (CYPECAD’in Entegre 3D yapıları dahil) kullanılabilir.

Birleştirmeler I, Birleştirmeler II ve Birleştirmeler V modüllerinde çözümlenen birleştirme türleri, CYPE 3D’de ve CYPECAD’in Entegre 3B yapılarında tasarlanan depolar için daha uygundur; CYPECAD’de tasarlanan çerçevelerden oluşan bina yapılarında uygulama. Bununla birlikte, belirtilen modüllerden herhangi biri tarafından tasarlanan her bağlantı, kullanılan programdan bağımsız olarak aynı şekilde çözülür. Ayrıca, Bağlantı I, Bağlantı II, Bağlantı III ve Bağlantı IV modülleri, her iki modülde de ortak olan çeşitli bağlantı türleri içerir.

Bu modüllerin özellikleri hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki bağlantılarda bulunabilir:

Kaynaklı Birleşim
Civatalı Bağlantı

CYPE 3D Yazılımı Hakkında Daha Fazla Bilgi

CYPE 3D yazılımıhakkında daha fazla bilgi almak için Türkiye yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK‘ dan Ahmet Erdem Duran’dan bilgialabilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WhatsApp us

Exit mobile version