Ana Sayfa Güncel Ahşap Yapılar için Hesap ve Tasarım Programları

Ahşap Yapılar için Hesap ve Tasarım Programları

1

Ahşap Yapılar için Hesap ve Tasarım Programları

Ahşap yapıların tasarımı ve analizi Ülkemizde de yavaşa yavaş önemini arttırmaya başladı. Yeni Bina Deprem Yönetmeliği 2018′ de az da olsa yer verilen Ahşap yapıların tasarımı, Eurocode yönetmeliğinde çok daha detaylı sunulmuştur.

Bu yazmızda, Ahşap yapılarınızın tasarım ve hesabını yapabileceğiniz Uluslararası alanda kendini kanıtlamış hatta Ülkemiz dede kullanılmaya başlayan programları inceleyeceğiz.

1 TIMBERTECH BUILDINGS

TimberTech, Trento Üniversitesi’nin (İtalya) Timber Research grubunun kaynakları, bilgi birikimi ve deneyiminin birleşiminden doğan bir şirkettir. Timber Tech Buildings (bkn Timbertech Buildings), hem Çapraz Lamine Ahşap (CLT) hem de platform çerçeve sistemleri kullanılarak gerçekleştirilen ahşap perde duvar yapılarının analizi için bir yapısal tasarım yazılımıdır.

ÇERÇEVE DUVAR TASARIMLARI

Yazılım, CLT ve çerçeveli duvarların geometrik ve mekanik özelliklerinin tanımlanmasında kullanıcıyı yönlendirir. Çerceve duvarlarınızın kaplamasını, tek veya çift yönlü olmak üzere OSB, alçıpan, veya Betopan benzeri malzemeler tanımlayabilirsiniz.

BİRLEŞİMLER

Kullanıcılar, hem zemin kat hem de üst katlar için kesme ve çekme kuvvetleri için birleşimleri basit ve sezgisel bir şekilde tanımlayabilir. Würth, Rothoblaas, SIMPSON, Strong-Tie gibi üreticilerin hazır birleşim kütüphaneleri.

Temel Çözümleri İçin NextFEM kullanımı

Timbertech Buildings Yazılımı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Timbertech Buildings Yazılım hakkında daha fazla bilgi almak için Türkiye yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran ile iletişime geçebilirsiniz.

2 CYPE 3D VE CYPECAD

CYPECAD, kullanıcıların ahşap kirişleri ve ahşap kirişli döşeme plakalarını tanımlamasına, analiz etmesine ve tasarlamasına olanak tanır. Bu yapısal ahşap elemanlar sırasıyla “Ahşap kesitler” ve “Ahşap kirişli döşeme plakaları” modüllerinde yer almaktadır.

“Kereste kesitler” modülü, CYPECAD ve CYPE 3D‘de kullanım içindir ve kullanıcıların yapısal kiriş tipi ahşap elemanları ve genel tip ahşap elemanları analiz etmesine ve tasarlamasına olanak tanır. CYPE 3D’de tanıtılabilecek yapısal çubuk türleri ve CYPECAD’in entegre yapıları hakkında daha fazla bilgi, CYPE 3D web sayfasındaki “CYPE 3D’de çubuk yapı türleri” bölümünde bulunabilir.

CYPE CONNECT İLE AHŞAP BİRLEŞİMLERİNİZİ OLUŞTURUN

CYPE Connect, sonlu elemanlar yöntemini kullanarak çelik ve ahşap yapılarda bağlantıların modellenmesi, analizi ve kod kontrolü için bir araçtır. Program, eksiksiz analizler yapmak için University of California, Berkeley’de geliştirilen OpenSees© analiz motorunu içerir. Tasarımlara ve kontrollere ek olarak, CYPE Connect, bağlantıların detaylandırma çizimlerini içeren tablolar oluşturmak için bir araca sahiptir.

Diğer Yazılım Platformları ile İşbirliği

CYPE Connect, Open BIM aracı olduğu ve BIMserver.center platformuna bağlı olduğu için farklı iş akışı seçenekleri sunar.

 • Bireysel bağlantıların modellenmesi, analizi ve grafik bilgileri tamamen programın kendi içinde yapılır.
 • Daha önce CYPE 3D’de analiz edilen bir çelik yapıyı içe aktarma
 • Daha önce CYPECAD’de analiz edilen bir çelik yapıyı içe aktarma
 • Yapısal çelik modellerini IFC Uploader aracılığıyla IFC formatında içe aktarma
 • Diğer araçlarla geliştirilen yapıları StruBIM Uploader aracılığıyla içe aktarma

Cype Yazılımları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Ahşap yapıların tasarımı içinde kullanılabilen CYPE yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için Türkiye yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran ile görüşebilirsiniz.

3 APF NEXUS WOODJOINT

Ahşap yapılarda ahşap birleşimleri tasarlayın, kontrol edin ve optimize edin. APF WoodJoint, geleneksel marangozluk bağlantılarının ve metal plakalarla modern çivili, vidalı veya cıvatalı bağlantıların analizine ve tasarımına yardımcı olur.

APF WoodJoint, Eurocode 5 (EC5) uyarınca geleneksel marangozluk bağlantıları veya modern ahşap bağlantıları (çivili, vidalı, cıvatalı) tasarlamanıza olanak tanır.

Tek yapmanız gereken boyutları, yapılandırmayı ve eylemleri belirtmek. APF WoodJoint, Eurocode 5’e göre ULS için gerekli tüm kontrolleri gerçekleştirir.

APF Woodjoint yazılımı Hakkında Bilgi

APF Woodjoint Yazılımı Hakkında daha fazla bilgi almak için Türkiye yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran’dan bilgi alabilirsiniz.

4 Ahşap Yapılar için Hesap ve Tasarım Programlarından Hangisini Kullanmalıyım?

 • Yapınız Ahşap Duvar Sistemi(Wall Frame) sisteminden oluşuyorsa Timbertech Buildings.
 • Uygun fiyatlı bir yazılım istiyorsanız Timbertech Buildings.
 • Komplex yapıların (Yığma, Ahşap, Betonarme ve Çelik yapılar)çözümü için CYPE 3D, CYPE CAD, APF WOODJOINT
 • Geleneksel Birleşim hesapları için CYPE 3D+CYPE CONNECT
 • Çerçeve Duvar Çizimlerini, Ahşap Döşeme Çizimlerini ve Çatı Çizimlerini otomatik olarak Timbertech Buildings ile alabilirsiniz.
 • Ahşap CLT yapılar için Timbertech Buildings.
 • Ahşap Hesaplarınızı başka bir yazılımda yapıp sadece Ahşap Birleşim Hesapları için APF WOODJOINT yazılımı

1 Yorum

 1. Ahşap Statik hesabı yapan firmamız üzerinden yardım alabilirsiniz. Güncel yönetmeliklere uygun yapılmakatadır. Mirak Proje

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WhatsApp us

Exit mobile version