Ana Sayfa Güncel Alüminyum Yapıları için Statik Hesap Programları

Alüminyum Yapıları için Statik Hesap Programları

0

Alüminyum Yapıları için Statik Hesap Programları

Alüminyum, hafiflik ve korozyon direncinin içsel özelliklerinden dolayı binalarda ve yapısal sistemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Alüminyum dış cephelerde, GES sitemleri, çatı ve duvarlarda, pencere ve kapılarda, merdivenlerde, korkuluklarda, raflarda ve diğer birçok uygulamada kullanılmaktadır.

Sizler için Alüminyum yapıların tasarımını ve analizini yapabileceğiniz bazı statik programları sıraladık. Bu programların sıralaması tamamen rastlantısaldır.

1-CYPE 3D

Alüminyum Yapıları için Statik Hesap Programları
Alüminyum Yapıları için Statik Hesap Programları

CYPE 3D, kullanıcıya çelik, alüminyum ve ahşap yapıların tasarımı (bağlantıların, kirişlerin, çaprazlamanın vb. tasarımı) bir yazılım programı olaraksunmak için geliştirilmiştir. CYPE 3D, bağımsız bir program olarak ve CYPECAD(bkn CYPECAD) içinde entegre bir 3D yapı olarak çalışabilir.

Çelik ve ahşap elemanlardan oluşan yapıların ve bunların pabuç temelleri, kazık başlıkları ve kuşak ve bağ kirişlerini içeren temellerinin üç boyutlu tasarımını gerçekleştirmek için geliştirilmiş çevik ve verimli bir programdır. Ek olarak, bunlar yeniden tasarlanabilir ve böylece maksimum optimizasyon elde edilebilir.

ALÜMİNYUM TASARIM KODU

EUROCODE 9 yöenetmeliğine göre Alüminyum yapılaraın hesabı ve tasarımı yapılabilmektedir.

Özel ekstrüde alüminyum profiller

Ekstrüde alüminyum kesit düzenleyici kullanılarak, herhangi bir kesit oluşturulabilir: hem açık hem de ince cidarlı düz elemanlardan oluşan hücrelerle ve ardından kontrol raporlarının oluşturulması da dahil olmak üzere direnç analizine devam etmek için yapısal analizde kullanılabilir.

Editör, herhangi bir değişiklik yapıldıktan sonra güncellenen, yapısal analiz için gerekli olan brüt kesitin mekanik ve burulma özellikleri hakkında bilgi sunar. Alanın değerleri, atalet momentleri ve ürünleri, burulma modülü, bükülme sabiti ve kesme merkezi koordinatları, diğerleri arasında görüntülenir.

Editör ile oluşturulan kesitlerin yapısal analizden türetilen kuvvetlere karşı direncinin hesaplanması, kesitin enine kesiti oluşturan ince cidarlı elemanların her birinin ayrı ayrı büküldüğü varsayılarak yerel burkulmaya karşı duyarlılığının otomatik olarak hesaplanmasını içerir. Başka herhangi bir burkulma modunu dikkate almak için, her bir elemanın narinlik parametresini etkileyen yerel burkulma katsayısını düzenlemek mümkündür. Kesidin sınıflandırılması bir önceki hesaplamaya göre yapılır ve bununla birlikte, gerekirse mukavemet kontrollerinde kullanılacak etkin, elastik veya plastik özelliklerin tahmini yapılır.

CYPE 3D programı Hakkında daha fazla bilgi

CYPE 3D programı hakkında daha fazla bilgi almak için CYPE yazılımlarının Türkiye distribütörü 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran’DAN bilgi alabilirsiniz.

2-NextFEM DESIGNER

NextFEM Designer, tek başına veya yaygın olarak kullanılan birçok FEM programı (OOFEM, SAP2000, Midas GEN, OpenSees, ABAQUS/CalculiX, Zeus-NL, ve diğerleri) için ön veya son işlemci olarak kullanılabilen, kullanıcı dostu bir Sonlu Eleman Analizi programıdır.

Örneğin NextFEM yazılımı tek başına Alüminyum bir yapının statik hesabını yapabilir. NexTFEM yazılmının diğer bir avantajı ise örneğin SAP2000 ve benzeri bir yapı için yapılmış bir tasarımı NextFEM yazılımına aktarabilmeniz. NextFEM gerisini sizin için halledecektir.

NextFEM Aluminyum Modülü Eklentisi ile Hesaplarınızı Yapın

AluCheck modülü, genel yapılarda ve ayrıca iskelelerde/çerçevelerde Eurocode 9 (EN 1999-1-1) uyarınca alüminyum alaşımlı elemanların kontrol edilmesini sağlar.

NextFEM programı Hakkında daha fazla bilgi

NexTFEM programı hakkında daha fazla bilgi almak için CYPE yazılımlarının Türkiye distribütörü 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran’DAN bilgi alabilirsiniz.

3-RISA 3D

RISA 3D ile Beton, sıcak haddelenmiş ve soğuk şekillendirilmiş çelik, duvar, ahşap ve alüminyum elemanları ve duvar panellerini analiz edip tasralyabilirsiniz. Çaprazlanmamış uzunlukları tanımlayıp, kesit setlerini kurup ve kuvvet ve servis verebilirlik optimizasyonu için kriterler belirleyebilirsiniz.. En son uluslararası tasarım kodlarına göre her tür yapıyı tasarlayabilirsiniz.

Alüminyum Tasarım Kodları

Aşağıdaki kodlara dayalı olarak standart alüminyum şekiller üzerinde tam kod kontrolü yapılabilir:

  • Aluminum Design Manual 2015: Building and Bridge
  • Aluminum Design Manual 2010: Building and Bridge
  • Aluminum Design Manual 2005: Building and Bridge

RISA-3D v15.0’da yeni Aluminium ADM 2015 kodu eklenmiştir. Tasarımınız için bu kodu seçmek üzere, (Global) Model Ayarlarını açmanız ve Kodlar sekmesi altında AA ADM1-15’i seçmeniz yeterlidir:

Detay Raporları, kullanıcının Alüminyum tasarımı için seçtiği kodu gösterecektir:

RISA 3D programı Hakkında daha fazla bilgi

RISA 3D programı hakkında daha fazla bilgi almak için RISA yazılımlarının Türkiye distribütörü 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran’dan bilgi alabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WhatsApp us

Exit mobile version