Ana Sayfa Diğer Programlar BIM Yazılımları Tekla Structures Alternatifi 5 Çizim Programı

Tekla Structures Alternatifi 5 Çizim Programı

0

Tekla Structures Alternatifi 5 Çizim Programı

Çelik yapıların detaylandırılmasında kullanılan TEKLA Structures alternatifi 5 çizim programı için okuyucularımıza kısa bir yazı hazırladık. Tekla Structures veya diğer bir adıyla XSTEEL yazılımı Çelik firmaları ve yapısal tasarımcılar tarafından en çok tercih edilen yazılımdır.

TEKLA Strucrures yazılımı yıllık kiralama seçenekleri ile kullanıcılarının karşısına çıkmamaktadır. Tekla yazılımını kiralamakta zorlanan kullanıcılar için Yararlı olabileceğini düşündüğümüz 4 Çelik detaylandırma yazılımını sıraladık.

1- StruBIM Steel

StruBIM Steel Çizim ve tasarım özelliklerinin yanı sıra birleşim hesabı yapabilme kabiliyeti ve Türkçe Kullanımı ile ön plana çıkmaktadır. Cype firması tarafından yeni geliştirilen bir çelik detaylandırma yazılımıdır.

DAHİLİ CYPE CONNECT İLE BİRLEŞİM TASARIMLARI

StruBIM STEEL içerisinde Dahili Cype Connect+ OpeenSees Modülü ile çelik birleşim hesaplamalarınızı Türk Çelik Yönetmeliğine göre sonlu elemanlar metodu ile gerçekleştirebilirsiniz.

(🙂) StruBIM Yazılımının Pozitif Özellikleri

 1. Kalıcı Lisans ve uygun fiyat seçenekleri.
 2. CYPE 3D, CypeCAD, ETABS, MIDAS, AutoDESK ROBOT, SOFISTIK ile tasarlanan yapılar ile enetgarsyon.
 3. Türkçe Kullanım.
 4. Türk Çelik Yönetmeliği
 5. Başka bir yazılıma gerek kalmadan Birleşim hesaplarını sonlu elemanlar yöntemine göre hesaplama.
 6. Üretim Çizimlerinin alınması.
 7. Montaj Çizimlerinin üretilmesi
 8. Sınırsız birleşim türü tasarlama olanağı.

(🤔) StruBIM Yazılımının Negatif Özellikleri

 1. Birleşim Makrolarının olmaması. Birleşimleri oluştururken biraz zaman alması.
 2. Birleşim Kütüphanelerinin kullanıcı tarafından oluşturulması. (Cype yeni güncellemelerinde Hazır Kütüphanelerin ekleneceğini bildirdi)
 3. Merdiven Makrosunun olmaması. Manuel oluşturuyorsunuz.

2- Autodesk REVIT

AutoDesk REVIT ile Çelik tasarımı ve detaylandırma iş akışlarını birbirine bağlayın. Tasarım ve detaylandırma iş akışlarını konseptten geliştirmeye yönlendirmek amacıyla Revit modelindeki çelik bağlantılara yönelik daha yüksek düzeyde ayrıntı için tasarım amacını tanımlayın.

MODEL OLUŞTURMA KOLAYLIĞI VE BİRLEŞİM KÜTÜPHANESİ

REVIT ile yapısal bir çeliği oluşturmak ve birleşim detaylarını oluşturmak oldukça rahattır. Kısıtlı birleşim kütüphanesine rağmen geleneksel Çelik yapı türlerinin modellenebilmesine olanak sağlar/

İŞ AKIŞI

Revit + Advance Steel
Ücretsiz Advance Steel uzantısıyla Revit modellerini Advance Steel’e bağlayın. Modelin BIM verilerini Yapısal Çelik için LOD350’ye aktarmak üzere dışa aktarma, içe aktarma ve senkronizasyon özelliklerini kullanın.

3- Autodesk Advance Steel Detailing

Advance Steel nedir?

Advance Steel yazılımı, mühendisler ve detaycılar arasındaki işbirliğini teşvik ederek koordinasyonu geliştirir, tasarım amacını netleştirir ve yeniden çalışmayı azaltır. Advance Steel ile şunları yapabilirsiniz:

 • BIM’deki projeler için kusursuz bir tasarım ve detaylandırma iş akışı elde edin
 • Tasarımdan imalata hızla geçin
 • Çelik imalatını ve kurulumunu kolaylaştırın

ADVANCE STEEL ÖZELLİKLERİ

Advance Steel araçları verimli çelik tasarımını ve iş akışlarını desteklerken, AEC Koleksiyonundaki tamamlayıcı ürünler BIM’de çalışırken gelişmiş analitik, otomasyon ve model koordinasyonu sunar.

AKILLI BİRLEŞİMLER

 • Yapım kuralları tarafından kontrol edilen temel öğelerden ve bağımlı öğelerden oluşan akıllı bağlantılar oluşturun.
 • Tüm bireysel bağlantı elemanları, özellikleri de dahil olmak üzere bir arada tutulur ve gri kutu bağlantı nesnesi olarak temsil edilir.
 • Bir yapısal eleman aynı anda birden fazla Advance Steel nesnesi oluşturur. Tek bir tuşa tıklayarak tüm yapıları oluşturabilirsiniz.
 • Bir yapı elemanının tüm parçaları birbiriyle ilişkilidir ve bunların yükseklik, konum, kesit gibi özellikleri tek adımda değiştirilir.

4- SDS/2

GÜÇLÜ MODELLEME VE OTOMASYON İLE PROJELERİ DAHA HIZLI SUNUN.

SDS2 Detaylandırma, projelerinizi daha hızlı tamamlamanıza yardımcı olacak kapsamlı modelleme yetenekleri sağlar. Sizin veya müşterinizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere özelleştirilebilen güçlü otomasyonla, çok çeşitli projelerin üstesinden gelebilir ve her seferinde doğru ürünü sunabilirsiniz.

Yapısal ve çeşitli çelikler için kapsamlı çelik şekilleri kütüphanesi
Çerçeveleme durumu ve imalat ayarlarıyla otomatikleştirilen çelik bağlantılar
Temiz ve doğru mağaza çizimleri

5- PARABUILD

Hızlı ve Yenilikçi Tasarım

Yapısal çeliğin (kirişler, kolonlar, kirişler, dikmeler, kirişler, aşıklar gibi küçük parçalar veya çerçeve elemanları) kolay detaylandırılması için maksimum üretkenlik için Bağlam Modelleyiciyi kullanın. İmleci hareket ettirdiğinizde imleç konumuna, yakındaki üyelere ve diğer bağlama göre çözümler gerçek zamanlı olarak sunulur. Yeni eleman otomatik olarak yakındaki elemanlara veya ızgaraya bağlanır.

Bağlantılar

Bağlantı oluşturmak çelik detaylandırmanın çok önemli bir parçasıdır. Eklenmesi gereken çok sayıda parça, cıvata, kesik ve delik ile farklı çelik bağlantı türlerinin çokluğu, hızlı, esnek, doğru ve kullanımı kolay bir bağlantı sistemine sahip olmayı önemli kılmaktadır.

Tekla Structures Alternatifi 5 Çizim Programı

Tekla Structures alternatifi olarak kullanılabilen çeşitli yazılımları sıraladık.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WhatsApp us

Exit mobile version