BIM Ne demek?

3

BIM Ne demek?

BIM ne demek? Bina Bilgi Modellemesi (BIM)-Building Information Modeling, binaların tasarlanma, inşa edilme ve bakımının yapılmasında devrim yaratan bir teknolojidir. Bu hızlı kılavuz, BIM’in ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve hem üreticiler hem de tasarımcılar için neden önemli olduğunu araştırmaya ve geliştirmeye devam etmektedir.

BIM ne demek

BIM: İnşaat sektöründe dijital bir devrim

Bina Bilgi Modellemeye (BIM) geçiş, on yıldan fazla bir süre önce “erken benimseyenler” aracılığıyla yayılmaya başladı. Günümüze hızlı ilerleyin ve dünya genelinde milyonlarca aktif BIM kullanıcısı var. Peki bizi çok sevdiğimiz çizimleri bir kenara bırakıp BIM teknolojisini benimsemeye iten şey neydi?

1900’lerde, inşaat tasarımı yavaş yavaş elle çizilmiş planlardan bilgisayar destekli tasarıma (CAD) doğru gelişmeye başladı. Bilgisayar, çizim yönetimini kolaylaştıran ve görselleştirme sürecini iyileştiren standart bir uygulama haline geldi.

Bununla birlikte, bu çizimler hala öncelikli olarak görsel temsillerdi ve bu da ortak çalışmayı ve inşaat projesi bilgilerini paylaşmayı zorlaştırıyordu. BIM’in başlangıcı ve icadı bu boşluğu doldurdu ve inşaat sektörünü Bilgi Çağına itti.

İnşaat Yapım işlerinde BIM ne demek?

Mimarlar ve inşaat mühendisleri, Revit (Autodesk), MicroStation (Benley) ve Graphisoft Archicad, Allplan, Arcadiasoft ve Vectorworks (Nemetschek Group) gibi yazılımları kullanarak eksiksiz ve tam malzemeli olarak bir binanın 3B modellerini oluşturmak için BIM’i kullanır.

Ancak BIM bir tasarım veya görselleştirme aracı değildir. Paylaşılan bir veri modelinin oluşturulmasını sağlayan bir süreçtir. Bu model tüm ilgililer için mevcuttur; binanın tasarımcılarından inşaat şirketine ve nihayet mülk sahipleri ve yöneticilerine kadar.

Bu modeller ayrıca binanın yaşam döngüsü ve beklenen bakım gereksinimleriyle ilgili bilgileri de içerebilir. Zaman planlaması (4D), maliyet tahminleri (5D) ve sürdürülebilirlik (7D) gibi bilgiler BIM modellerine ek boyutlar getirir.

BIM İle Çalışmak

BIM ile çalışmak, tüm yapı elemanlarının, BIM modelini oluşturmak için yazılımda kolayca indirilebilen ve kullanılabilen dijital bir formatta (BIM içeriği olarak adlandırılan) mevcut olmasını gerektirir. Çoğu BIM içeriği şu anda genel kapı, pencere, tuvalet, lamba vb. modellerinden oluşmaktadır. Ancak bunlar, yapım süreci için herhangi bir katma değer üretmeden yalnızca eski iki boyutlu çizimlerin yerini alır.

Yalnızca ürünlerin fiziksel özelliklerini temsil etmekle kalmayıp aynı zamanda ürün bilgileri, kurulum talimatları, enerji tüketimi, eko-etiketler, işletme maliyetleri gibi diğer önemli verileri de içeren, üreticiye özel BIM içeriği olarak adlandırılan şeye artan bir ihtiyaç vardır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WhatsApp us

Exit mobile version