Ana Sayfa Güncel Türkiye’nin En Büyük Depremi

Türkiye’nin En Büyük Depremi

0

Türkiye’nin En Büyük Depremi

06.02.2023 tarihinde saat 04.17′ de maalesef Türkiye’nin en büyük depremi yaşandı.

NE OLMUŞTU?

2023 Kahramanmaraş depremleri ya da 2023 Türkiye-Suriye depremleri, 6 Şubat 2023’te dokuz saat arayla meydana gelen, merkez üsleri sırasıyla Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Ekinözü ilçesi olan, 7.8 Mw  (± 0.1) ve 7.5 Mw  büyüklüklerindeki iki deprem. Depremler sonucunda Türkiye’de resmî rakamlara göre en az 50 bin 96, Suriye’de ise en az 8 bin 476 kişi hayatını kaybetti ve toplam 122 binden fazla kişi ise yaralandı. Depremlerin ardından büyüklüğü 6.7 Mw ’e kadar varan 17 bine yakın artçı sarsıntı gerçekleşti.

KOMŞU ÜLKELERDE ETKİLENDİ

İlk deprem, Türkiye ve Suriye’nin yanı sıra Lübnan, Kıbrıs, Irak, İsrail, Ürdün, İran ve Mısır’ın da yer aldığı geniş bir coğrafyada hissedildi. İki büyük deprem, yaklaşık 350.000 km2 (140.000 mil kare) alanda Almanya’nın toplam yüzölçümü kadar bir bölgede hasara yol açtı ve Türkiye nüfusunun %16’sını oluşturan 14 milyon kişiyi etkiledi. Türkiye’de en az 35 bin 355 bina yıkıldı ve aralarında Gaziantep Kalesi, Habib-i Neccar Camii, Kahramanmaraş Ulu Camii, Hatay Meclis Binası, Şirvan Camisi, Adıyaman Ulu Camii ve İskenderun’daki Latin Katolik Kilisesi’nin de bulunduğu birçok tarihî yapı ağır hasar aldı veya yıkıldı.102 ülke Türkiye’ye yardım teklifinde bulunurken 88 ülkeden 9 bin 315 arama-kurtarma personeli deprem bölgelerine sevk edildi. Onlarca ülke ilk yardım malzemesi, teçhizat, sağlık ekibi gönderdi ve taziye mesajları yayımladı. Ayrıca Ermenistan-Türkiye sınırı yardım gönderilmesi için 30 yıl aradan sonra ilk kez açıldı.

BİLİM İNSANLARI NE DİYOR

Depremin meydana geliş şekli ve şiddeti ile ilgili olarak, bir çok Ülkede de konunun uzmanı Akademisyenler tarafından çalışmalar yapılmaktadır.

Türkiye’ de İstanbul Üniversitesi Sismoloji Profesörü Eşref Yalçınkaya’da deprem ile ilgili çalışma ve görüşlerini paylaşmıştır.

1-Bu Türkiye’nin gördüğü en büyük ivmeli depremi değerli arkadaşlar. Üstelik tek bir noktada değil, kırık boyunca çok yüksek değerler. Düşünün ki 200mG değerleri bile hasar vermek için yeterli iken, bu depremde hemen her yerde 400mG’nin üzerinde.

Eşref Yalçınkaya

SON YAŞADIĞIMIZ DEPREM 11 ŞİDDENTİNDE

PROF. DR. SÖZBİLİR: DÜNYADAKİ DEPREM ŞİDDETİ SKALASI 12’YE KADAR. SON YAŞADIĞIMIZ DEPREM 11 ŞİDDETİNE KADAR ÇIKMIŞ OLDU.

Yazının Tamamı

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WhatsApp us

Exit mobile version