Ana Sayfa Güçlendirme Tarihi Binalar için Güçlendirme Programı

Tarihi Binalar için Güçlendirme Programı

0

Tarihi Binalar için Güçlendirme Programı

3Muri Project X4, yığma ve karma yapıların hem küresel hem de yerel açıdan analizi için entegre ve modüler bir çözüm olarak özel olarak tasarlanmış, STA DATA geliştirme ekibi tarafından oluşturulan yeni yazılımdır. Profesyonel dünyayla yıllarca süren yakın işbirliğinden sonra, her zaman yapısal hesaplama yazılımımızı daha performanslı ve gerçek operasyonel ihtiyaçlara daha uygun hale getirmek için çalıştıktan sonra kendimize iddialı bir hedef belirledik: yeni, yenilikçi ve sezgisel bir çalışma ortamı yaratmak. Tasarımcının tüm gereksinimleri her şeyi kapsayan ve basit bir şekilde ele alması.

Sonuç, 3Muri Project, aynı zamanda 3Muri’nin doğal evrimi ve kavramsal olarak daha gelişmiş ve güncel bir yazılımdır. Aslında yapının küresel analizi, yerel doğrulamalar ve müdahalelerin hesaplanmasıyla ilgilenmek için tamamen entegre ve çok işlevli bir çalışma ortamı sunan benzersiz bir yazılımdır.

Güçlendirme ve İyileştirme için Uyarlamalar

NTC’nin 8. Bölümünde iyileştirme ve adaptasyona ilişkin yerel iyileştirmeler sunulmaktadır; bu müdahalelerin simülasyonu 3Muri ile kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Rot, FRP uygulamaları, betonarme sıva, duvar enjeksiyonları, zemin takviyeleri vb. gibi çok çeşitli takviye elemanlarının kullanılması mümkündür.
Mevcut yapıların tümü gerekli deprem şiddetine cevap verebilecek kapasitede olmadığından, güçlendirme çalışmaları ile müdahale edilmesi gerekebilmektedir. Ayrıca, hesaplama modelinde dikkate alınması gereken, zamanla takviye elemanları eklenmiş olabilir.

NTC’nin 8. Bölümü yerel, iyileştirme ve güçlendirme müdahalelerini sağlar; Bu müdahalelerin simülasyonu, 3Muri ile bağlantı çubukları, FRP uygulamaları, güçlendirilmiş sıva, duvar enjeksiyonları, zemin sertleştirmesi vb. gibi çok çeşitli güçlendirme elemanları aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Betonarme kirişler, kolonlar, bölme ve duvarlar, çelik çerçeveler ve destekler gibi yeni elemanlar da eklenebilmektedir.

Eğer unsurlar tam olarak belirlenemiyorsa, inşaat sırasında planlananları varsayarak simüle edilmiş projeye devam etmek gerekir.

Bu elemanların tasarımı otomatik olarak Axis VM yazılımına bağlanır. SaiTu yazılımıyla daha ileri analizler yapılabilir.

Mevcut duvar yapısının analizi – kapsamlı saha testleri olmadan sismik hesaplama

Daha önce de açıklandığı gibi mevcut yığma yapıların analizi özel yöntemler ve özel bir teorik temel gerektirir. Temel bilgiler, mevcut binaların sismik değerlendirmesine atıfta bulunan EN 1998-3 standardında yer almaktadır, ancak yine de bu standart, çok kısa talimatlar ve yönergeler sağlamakta ve bu alanda ön planda olan İtalyan düzenlemelerinin önemli ölçüde gerisinde kalmaktadır. Aslında, mevcut yığma yapıların etkili bir sismik değerlendirmesi için, hala İtalyan yönetmeliklerinin (EN ile çelişmeyen ancak onu tamamlayan) yönergelerine güvenmek zorundayız. Ayrıca yönetmelikler bize analizi gerçekleştirmek için yeterli yazılımı kullanma talimatı veriyor.

Şu anda yazılım seçimi büyük bir ikilem değildir çünkü 3Muri mevcut yığma binaların değerlendirilmesi için tek uygun araçtır. 3Muri yazılımının çok kullanışlı yanı, yazılımın, daha önce de açıklandığı gibi, Avrupa standardından önemli ölçüde daha gelişmiş olan İtalyan standardını temel alan çeşitli seçeneklerin kullanımını sunmasıdır. Örneğin, 3Muri yazılımındaki en kullanışlı araçlardan biri, duvar tipi bilgilerinden malzemelerin mekanik özelliklerinin değerlendirilmesidir.

Bu, Avrupa standardının sunmadığı bir şeydir ve çoğu yatırımcının, gömülü malzemeler üzerinde kapsamlı laboratuvar testleri yapmak istemediği açıktır. Bu durumda tasarımcı, yapıya ilişkin “bilgi düzeyi 2”yi beyan eder [EN 1998-3; 3.3.3] ve malzeme özelliklerinin olası değişkenliği Avrupa standardındaki faktör kapsamındadır. Bu sayede maliyetli malzeme testlerine gerek kalmadan sismik dayanım hesabı yapılabilmekte ve yeterli faktör ve katsayılarla güvenilirlik sağlanmaktadır. Ayrıca 3Muri yazılımı, sismik güçlendirme hesaplamaları (örn. FRP, çelik kablolar, çerçeveler…) gibi mevcut binalara özel çeşitli seçenekler sunar.

Eşdeğer çerçeveler yöntemini de kullanan 3Muri (örneğin AMQuake) gibi yığma yapıların analizine uyarlanmış başka yazılımlar olmasına rağmen, bunlar mevcut yapıların analizine değil, yalnızca yeni yapıların analizine uyarlanmıştır. Örneğin, yalnızca sert bir tavan seçmek mümkündür, iyileştirme ve güçlendirme olanağı içermez, duvarın özelliklerini değerlendirme yeteneği sunmaz, duvarın farklı hasar mekanizmalarını sunmaz, vb.

Çözüm
Yukarıdakilerin hepsinden, mevcut yığma yapıların sismik hesaplamasının çok zorlu bir görev olduğu açıktır. Bu görevin klasik statik hesaplamalardan çok daha zorlu, gerçek bir mühendislik görevi olduğu söylenebilir çünkü inşaat, malzeme ve birleşim noktaları hakkında düşünmeyi gerektirir. 3Muri programının bu tür görevler için yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Küresel dayanıklılık ve yerel stabilite hesaplamalarının birleştirilmesiyle mevcut binanın doğru bir şekilde değerlendirilmesi mümkündür. Araç olarak, analizin uygulanmasına olanak sağlayan 3Muri gibi yeterli yazılım programları mevcuttur ve Avrupa standardının öngördüğü yeterli güvenilirliğe nihai olarak ulaşılacak şekilde düzenlenmiştir.

Mevcut binaların hesaplama güvenilirliğinin yeni binaların hesaplamaları düzeyinde olamayacağı açıktır, ancak 3Muri gibi araçlarla tatmin edici hesaplamalar yapmak ve sonuçta nesnenin gerekli olup olmadığına karar vermede fark yaratmak mümkündür. kaldırılmalı, güçlendirilmeli veya güvenilirliği tatmin edici düzeyde olmalıdır.

Tarihi Binalar için Güçlendirme Programı hakkında Daha Fazla Bilgi

Tarihi Binalar için Güçlendirme Programı 3MURI hakkında Daha Fazla Bilgi için Türkiye yetkili satıcısı Ahmet Erdem Duran ile irtibata geçebilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WhatsApp us

Exit mobile version