Excel istinat Duvarı Programı

Aralık 20, 2019tarihinde yayınlanmıştır

Excel istinat Duvarı Programı

Excel istinat duvarı programı statikprogramlar.com kullanıcıları için ücretsiz olarak sunulmaktadır.

İstinat duvarları, zemin seviyesinin altındaki bodrum katının, köprünün kanat duvarlarının inşasında ve engebeli arazi yollarında yamaçların tutulmasında uygulanır.

excel istinat duvarı programı 3epromimarlık

İstinat duvarı, duvar ve betonarme ile geliştirilmiştir. Yığma istinat duvarı için, duvar kalınlığı ağırlığına göre yanal basınca dayanırken duvar kalınlığı yükseklikle artar. Yani, yerçekimi istinat duvarı olarak da bilinir. Betonarme istinat duvarları ise, burkulma gibi yapısal hareketlerle yanal basınca dayanır ve daha ince kesit oluşturur.

Konsol İstinat Duvarı: Konsol istinat duvarı, çoğunlukla bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir tür istinat duvarı türüdür.

Konsol İstinat Duvarının Elamanları ve eylemleri:

Dikey gövde: Dirsekli istinat duvarındaki dikey gövde, dolgu tarafındaki toprak basıncına dayanır ve dirsekli gibi bükülür. Konsol levhasının derinliği gövdenin tabanında daha büyüktür ve derinlikteki azalma ile toprak basıncını düşürmesi nedeniyle biraz dik destekleri azaltır.

Taban Betonu: Taban Betonu, istinat duvarının temelini geliştirir. Bir topuk levhası ve ayak parmağı levhası ile oluşur. Topuk levhası, istinat toprağının ağırlığının üst kısımdan ve alt kısımdan gelen toprak basıncının ortak çalışması altında yatay bir konsol olarak işlev görür. Ayak parmağı levhası, dik olarak çalışan toprak basıncının çalışması altında bir konsol olarak da işlev görür. Duvarın mukavemeti, toprak dolgusunun ağırlığı ve topuk plakası üzerinde, istinat duvarının yapısal bileşenlerinin öz ağırlığı ile birlikte kontrol edilir. Konsol tipi istinat duvarları 5 m derinliğe kadar dolgu için kullanılabilir.

Payandalı İstinat Duvarı:

Tutulacak toprağın yüksekliği 5m'yi aşarsa, gövde, topuk ve ayak levhalarında kurulan bükülme momenti çok büyüktür, bu da yapısal bileşenlerin daha derinliğine yol açar ve pahalıya dönüşür. Bu nedenle, daha fazla yükseklik için karşı tipte istinat duvarı tavsiye edilir.

EXCEL İSTİNAT DUVARI PROGRAMI İNDİR

admin
Author: admin

Bir cevap yazın

Haber Bültenimize Üye Olun

Güncel Programlar Hakkında Bilgi Almak İçin Bültenimize Üye olun
statikprogramlar
envelope linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram