Rüzgarda Sallanan Minare

Şubat 8, 2020tarihinde yayınlanmıştır
20

Rüzgarda Sallanan Minare

Rüzgarda Sallanan Minare

Kayseri'de dün geceden beri (05.02.2020 tarihinden itibaren) etkili olan ve hızı saatte 110 kilometre olan şiddetli rüzgar, caminin minarelerini de salladı.

Kayseri'de dün gece etkili olan ve saatteki hızı 110 kilometre olarak ölçülen rüzgar, çatıları uçurdu ve ağaçları yerinden söktü.

Rüzgarın uçurduğu çatılar nedeniyle park halindeki bir çok araçta hasar meydana gelirken, Alpaslan Mahallesinde bulunan Safa Camii'nin minareleri de bir sağa bir sola sallandı.

110 kilometre hızla esen rüzgarda sallanan caminin minareleri bir vatandaş tarafından cep telefonu ile görüntülendi..

Mühendislik Açısından Değerlendirecek Olursak

Günümüzde Rüzgar Yükleri hesabı yapısal mühendisler tarafından maalesef sadece Çelik Yapı tasarımlarında dikkate alınmaktadır.

Dinamik Rüzgar Yüklerinin hesabı özellikle,Endüstriyel çelik yapılar, Gsm kuleleri, Elektrik Transmisyon Kulelelerinin hesabında en önemli yük durumlarından biridir.

Yüksek Yapılar için ve Betonarme Yapılar için Rüzgar Hesabı Yapılmasının Önemi

Bildiğiniz üzere, Rüzgar hızı deniz seviyesinden yükseldikçe artmaktadır. Rüzgar Yük hesaplarında , yapının yüzey alan açıklıkları çok önemlidir.

Rüzgarda Sallanan Minare Dlubal Software

Günümüzde Rüzgar Hesabını yapan bir çok yazılım vardır. Son zamanlarda Rüzgar Simülasyonları konusunda Alman Dlubal Firmasının bu konu üzerinde geliştirmeleri ve çalışmaları vardır.

Yapısal Tasrım işleri ile uzman olarak çalışan mühendislerin ileri düzey yazılımlar ile yapılarının statik analizlerini kontrol etmelerinde fayda vardır.

Yapısal Tasarımlarda Rüzgar Kuvvetlerinin hesaplanması ile ilgili Yazılım desteği için 3epromimarlık firmasına ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Haber Bültenimize Üye Olun

Güncel Programlar Hakkında Bilgi Almak İçin Bültenimize Üye olun
statikprogramlar
envelope