RISAConnection v9 Yeni Özellikler

Aralık 22, 2018tarihinde yayınlanmıştır
24

RISAConnection v9 Yeni Özellikleri

RisaConnection v9 yayınlandı. Yapısal çelikçiler için en kapsamlı çelik birleşim hesaplayıcısı Risa connection' ın yeni verisyonu yayınlandı.

RisaConnection Hakkında

RISAConnection, 3D model yardımı ile kapsamlı bir çelik bağlantı tasarımı sunan bir yazılımdır. RISAConnection,  size bağlantı türü ve bileşenlerini tam olarak kontrol etmenizi sağlayan 3D ile tam entegrasyonlu bir yazılımdır.

RISAConnection, hesaplamaları ve kod kontrol değerlerini açıkça listeleyerek karmaşıklığı hesaplardan çıkarır. Sonuçlarınızı kolay okunabilen bir raporda inceleyip veya 2B üretim çizimlerini oluşturur.

RISAConnection V9 ile Gelen Yenilikler


Geliştirilmiş Çapraz Destek Bağlantısı

  • Yeni Özel Açı Girişini Kullanarak Konik Köşebent Plakaları Modelleyin

RISAConnection'ta konik köşebent plakaların modellenmesi artık her zamankinden daha kolay. Son olarak Özel Açı girişinin eklenmesiyle, artık bir destek kenarını hızla geri kesmek için bir açı girebilirsiniz.

RISAConnection v9 Yeni Özellikler 1

"Özel Açı" Custom Angle seçeneğini seçtiğinizde, artık Sol Konik Kesim Çizgisini ve Sağ Konik Kesim Çizgisini Destek elamanına Paralel veya Özel Açılı olarak tanımlama seçeneğiniz vardır.

RISAConnection v9
RISAConnection v9

Bu açılar, Sol ve Sağ Uzatma mesafeleriyle ortak olarak, konik şekli hızlı bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olur:

RISAConnection v9
RISAConnection v9
  • Dikey Destek Bağlantınıza Transfer Kuvvetleri Nasıl Dahil Edilir?

RISAConnection, varsayılan olarak dikey bağlantı bağlantınızın, dışarıdan etkilenmeden veya diğer bağlı elemanlardan yük aktarımı olmadan tek taraflı bir bağlantı olduğunu varsayar. Bu varsayımı kullanarak, kiriş-kolon alt bağlantısındaki tasarım kayma ve eksenel kuvvet, AISC Çelik Tasarım Kılavuzu'ndaki Düzgün Kuvvet Yöntemi uyarınca basit statik kullanılarak belirlenir.

RISAConnection v9 Yeni Özellikler 2

Bununla birlikte, bu bağlantının düzlem dışı yatay destek elemanları gibi diğer bağlı elemanlardan kuvvetler alması da mümkündür. Şimdi bunları yeni Transfer Kuvvetleri girişi olarak girerek dikkate alabilirsiniz.

RISAConnection v9 Yeni Özellikler 3

Bu girdiler kiriş-kolon alt bağlantısına eksenel ve kayma tasarım kuvvetlerinin kesin hesaplanmasında dahil edilecektir. Aşağıda gösterilen denklemler de statiğe dayanmaktadır ve kiriş üzerindeki yüklerin tüm bileşenlerini kolon kesişimine birleştirir.

RISAConnection v9 Yeni Özellikler 4

Son yük hesaplamaları, Kiriş/Kolon (Beam/Column Forces) sonuçları rapor sekmesindeki Gerekli Yük Hesaplama raporunda ayrıntılı olarak gösterilmiştir.

RISAConnection v9 Yeni Özellikler 5

Kolon Tasarım Kontrolünde Güncellenmiş Kaynak

  • Temel Malzeme İlerleme Faktörünü Devre Dışı Bırakma

Ana Malzeme İlerleme Faktörü nedir?

Bir kaynağın konumundaki ana malzeme, kaynağın kendisinden daha az mukavemete sahip olabilir. Bu durumda kaynaklı bağlantının toplam gücünü kontrol eder. Bunu hesaba katmak için, RISAConnection, Temel Malzeme İlerleme Faktörü olarak adlandırdığımız bir kaynak gücü azaltma faktörü (α) kullanır.

Bu faktör, kalınlık sınırlaması olarak sunulan AISC Çelik Tasarım El Kitabı denkleminin (9-2) yeniden düzenlenmesidir. Bu sınırlamayı kapasite hesaplamasına dahil etmek için bu denklem, kaynak gücü hesaplamasına uygulanan bir faktör olarak yeniden yazılır.

RISAConnection v9 Yeni Özellikler 6

Çelik Tasarım Kılavuzu'nun 9-5. Sayfasında, “bağlantı elemanının kullanılabilir gücü doğrudan hesaplanamadığında” bu faktör geçerli olacaktır. Bu öznel bir ifadedir ve biz mühendisler olarak, bir HSS kolonunun duvarına bağlı bir kaynak veya destekleyici bir kolonun bağlantı levhası gibi gerekli olan her yerde bu faktörü dahil etmek için elimizden gelenin en iyisini yaptık.

RISAConnection v9 Yeni Özellikler 7

Bu faktörü dahil etmemeyi tercih ediyorsanız, “Check Weld Base Mat. Thick ” seçimini (Global) Model Ayarlarının Çözüm sekmesinden kaldırarak kolayca kapatabilirsiniz.

RISAConnection v9 Yeni Özellikler 8

HSS(Dikdörtegen ve kare ) Profil Moment Birleşimleri Artık Kullanılabilir!

HSS Profil Kolonu Geniş Flanşlı Kiriş  Moment Birleşimleri şimdi RISAConnection v 9'da tasarlanabilir.

HSS kutu profilleri iki moment bağlantısından herhangi birinde destekleyici kolon elamanı olarak seçilebilir:

*Kolon / Kiriş Doğrudan Kaynak Moment Bağlantısı
*Kolon / Kiriş Flanş Plakaları Moment Bağlantısı

RISAConnection v9
RISAConnection v9

Dikdörtgen veya kare profil seçebilirsiniz ve bu bağlantıların tasarımı için (AISC 13, 14, CSA S16-09 ve CSA S16-14) tasarım kodları desteklenir.

RISAConnection v9 Yeni Özellikler 9

Bu birleşimler için tasarım, tüm diğer RISAConnection sonuçları gibi ayrıntılı limit durum kontrollerinde sunulur. Kontrolün ayrıntılarını görmek için her bir sınır durumu genişletilebilir.

RISAConnection v9 Yeni Özellikler 10

Bir cevap yazın

Haber Bültenimize Üye Olun

Güncel Programlar Hakkında Bilgi Almak İçin Bültenimize Üye olun
statikprogramlar
envelope