Otel Binası İnşaatı Çöktü New Orleans

Ekim 25, 2019tarihinde yayınlanmıştır
23

Otel binası inşaatı çöktü. New Orleans'ta yapım aşamasında olan 18 katlı bir otelin üst kısmı, 12 Ekim Cumartesi günü kısmen çöktü, 3 işçi yaşamını ve en az 30 kişi yaralandı.

Kaza, Cumartesi sabahı, New Orleans Hard Rock Hotel'in bitmemiş üst katlarının kısmen çöküp, yapının kenarı boyunca yaslanması sonucu ortaya çıktı. Planlanan 350 odalı otel, Rampart St. ve Canal St.'nin köşesinde, New Orleans'ın Fransız Mahallesi'nin kenarında yer almaktadır.

Otelin tasarımında yedi katlı bir podyumun tepesine yerleştirilmiş 11 katlı bir kule bulunuyor. Yapısal felaket otelin üst katlarından döşemelerin çökmesi sonucu kaynaklandığı görülmüştür. Çöküşün amatör videoları, üst beton zeminlerin çökmekte olduğunu, ve sahadaki bir kule vincine zarar verdiğini göstermektedir.

Çöküş videosunu inceleyen yapısal mühendislik uzmanları, ENR'nin başarısızlığına dair olası açıklamalar yaptı; hiçbiri, nihai neden hakkında kesin sonuçlara varamadı.

15 Ekim itibariyle, yetkililer olası nedenlerle ilgili herhangi bir sonuca varmamıştı. Yıkılmadan önceki 14. saate kadar bir yüzme havuzu kaldırılmıştı, ancak Citadel Builders'a göre havuz, çökmenin daha sonra gerçekleşeceği binanın karşı tarafına yerleştirildi. New Orleans İtfaiye sözcüsü, yağmur suyunun toplanmasını ve yapıdaki yüke katılmasını önlemek için havuza bir tahliye yapıldığını söyledi.

Genel müteahhit Citadel Builders, ENR'ye, o sırada kaza sırasında çoğu kişinin ara vermesine rağmen, o sırada yaklaşık 130 çalışanı olduğunu söyledi. Citadel Builders şu anda binanın dengelenmesi için acil durum çalışanları ile birlikte çalışıyor.

İnşaat mühendisi Heaslip Mühendislik ile alçıpan ve metal çerçeveleme taşeronu King Cos, ENR'den gelen soruları basına kadar yanıtlamadı. Projenin mimarı HBSA II, ENR tarafından temas edildiğinde olayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Proje geliştiricisi Kailas Şirketlerine aittir. Hard Rock markasının sahibi Hard Rock International, basın açıklamasında, markanın Kailas Şirketlerine lisans verdiğini ve otelin inşaatına dahil olmadığını söyledi.

Yetkililere göre, çöküşün nedeni henüz belirlenmedi. Çok sayıda görgü tanığı, çöküşün bitmemiş otelin üst katındaki döşemelerde başladığını bildirdi. Sahada iki Liebherr kule vinci yerindeydi ve çöküşe karışıp karışmadıkları belli değildi. Vinçlerden biri çöküş sırasında gözle görülür şekilde hasar gördü, sahaya müdahale eden kurtarma ekipleri ve araştırmacılar için tehlike oluşturuyordu [Aşağıdaki vinçlerin durumu hakkında daha fazla bilgi].

New Orleans Belediye Başkanı LaToya Cantrell Pazar sabahı yapılan bir brifingde, “Arama ve kurtarma şu anda önceliğimiz olmaya devam ediyor” dedi. Ekip, binayı dengelemek için çalıştığında, şehrin kalabalık şehir merkezinde yol kapanmasının devam edeceğini de sözlerine ekledi. “Bu uzun bir süreç olacak” dedi.

Hasarlı Kule Vinçleri Şantiyeyi Stabilize Etmek İçin Sorunu Vardı
OSHA müfettişleri Pazar günü bölgedeydi, ancak dengesiz yapısı ve hasarlı kule vinci mürettebatı bölgeyi geçme yetenekleriyle sınırladı. Hasar görmüş vinçlerin sökülmesine yardımcı olmak için Pazar günü destek vinçleri getirildi. Vinçlerin dengesizliği ve kalan yapı hakkındaki endişeler soruşturmayı ve temizliği yavaşlattı.

14 Ekim'de ENR'ye yapılan açıklamaya göre, Citadel Buildings "yapı ve özellikle arka kule vincinin arama ve kurtarma / kurtarma çalışmalarında güvenlik engellerine neden olmaya devam ettiğini söyledi. [Vinç sahibi] Morrow Vinçler, hem de Münih, Almanya'dan üretici [Liebherr] baş mühendisi. Hasar görmüş vincin güçlü ve zayıf yönleri konusunda mümkün olan en iyi bilgilere ihtiyacımız var.. "

Citadel Builders'a göre, sahaya yedek vinçler geldi ve hasarlı kule vinçlerin sökülmesine yardımcı olmak için monte edildi. Şirketten yapılan açıklamada, "Kule vinçinin mümkün olduğu kadar güvenli bir şekilde emniyete alınabileceğinden emin olduktan sonra yetkililer arama ve kurtarma / kurtarma işlemlerine ne zaman ve nasıl devam edeceğini belirleyebileceklerdir." Dedi. Şirket ayrıca, şantiyenin değerlendirilmesine ve dengelenmesine yardımcı olmak için Thornton Tomasetti'yi tuttuğunu duyurdu.

New Orleans Şehri sözcüsü Trey Caruso, Pazartesi öğleden sonra ENR'ye verdiği demeçte, iki kule vinçinin sökülmesine yardımcı olmak için destek vinçleri kurulurken, vinçlerin stabilite dengesizliği nedeniyle bu başlangıç ​​çabalarını bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi. Morrow Crane ve Liebherr uzmanları, başlangıçtaki değerlendirmelerinde, çökme bölgesinden daha ileride bulunan kule vincinin başlangıçta düşündükleri kadar sabit olmadığı, yani her iki vinçe şimdi dengesiz olarak muamele gördüğü sonucuna vardı. Caruso ENR'ye “Şimdi vinçlerin konumunu izleyen kameralarımız ve lazerlerimiz var” dedi.

STABİLİTE PROBLEMİ YAŞAYAN VİNÇLER DİNAMİTLE YIKILDI

Bir cevap yazın

Haber Bültenimize Üye Olun

Güncel Programlar Hakkında Bilgi Almak İçin Bültenimize Üye olun
statikprogramlar
envelope