Köprü Tasarım Programı 1

Nisan 26, 2020tarihinde yayınlanmıştır
53

Köprü Tasarım Programı 1


Yapısal Tasarımcılar için diğer bir uzmanlık alanı olan Köprü inşası için gerekli olan yazılımlardan Allplan Bridge köprü tasarım programı 1 başlıklı yazımızda anlatılmıştır. Not:Tasarım programları sayfamızdan Köprü yazılımları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Allplan Hakkında


Allplan, karmaşık yapısal ve inşaat mühendisliği projelerinin tasarımı ve uygulaması için bir openBIM yazılımı tedarikçisidir. OpenBIM girişiminin bir üyesi olan Allplan, AEC endüstrisini dijitalleştirme, IFC standartlarını destekleme ve köprü, yapı ve binaların bütünsel tasarımını, yapımını ve yönetimini mümkün kılma girişiminin bir parçasıdır. Nemetschek Group'un önemli bir yan kuruluşu olan Allplan, 52 ülkede 240.000'den fazla mühendis ve BIM Yöneticisi tarafından kullanılmaktadır. Nemetschek markalarına Bluebeam, RISA, SDS / 2 ve Vectorworks dahildir.

Allplan Bridge Hakkında


Köprü Tasarım Programı 1

Köprü inşası için profesyonel BIM çözümü

Allplan Bridge, köprü yapımı için profesyonel BIM çözümüdür. Mühendisler, öngerilmeli inşaat sürecinin entegrasyonuna ve köprü modelinin yapısal analizine kadar parametrik model oluşturmadan tek bir çözümle çalışırlar.

YENİ NESİL KÖPRÜ TASARIM YAZILIMI

Allplan Bridge ile en basit çalışma ve verimli iş akışları için tasarlanmış tamamen yeni bir platform oluşturuldu. Yapısal analiz ve detaylandırma için iki ayrı model yerine ortak bir köprü modeli kullanılarak disiplinler arası işbirliği geliştirildi. Parametrik model ve çalışma adımlarının kapsamlı otomasyonu, son derece zaman alıcı ve hataya açık tasarım değişiklikleri için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır. Allplan Bridge, köprü projelerinin tasarlanma ve yürütülme şeklini değiştirecek yeni nesil BIM çözümüdür.

Genel Özellikler

Ödün Vermeden Model Oluşturma

Allplan Bridge tanınmış köprü uzmanları – Graz’dan Allplan Altyapısı – ve köprü mühendislerinin gereksinimleri tarafından geliştirilmiştir.

3D parametrik model açıklaması yol düzenini, köprü hizalamasını ve gerekli kesitleri dikkate alarak model yapılandırmasını hızlı ve verimli hale getirir.

Çift eğimli hizalama ve değişken kesitleri içeren karmaşık geometriler, alfasayısal girişler ve formüller yardımıyla kolayca oluşturulabilir.

Örneğin, kullanıcının sadece bir tipik enine kesit tanımlaması gerekir. Allplan Bridge, tüm kesit kesit varyantlarını, tanımlanan tablolara ve formüllere göre doğru bir şekilde hesaplar. Tam bir 3D Bridge modeli daha kolay veya hızlı bir şekilde oluşturulamaz.

PARAMETRİK KESİT TANIMLAMA

Herhangi bir kesiti tanımlayabilir ve geometrisini bağımlılıkları ve değişkenleri ile belirleyebilirsiniz. Bu parametrik kesitler her zaman uyarlanabilir ve şablon olarak kaydedilebilir ve tekrar kullanılabilir.

KOMPOZİT VE ÇELİK KÖPRÜLERİN MODELLENMESİ

Enine kesit tanımlanırken, çelik ve kompozit enine kesitler için uzunlamasına takviyeler gibi standart ve tekrarlanan profiller parametrik olarak kolayca konumlandırılabilir. Profil ilk olarak ayrı bir bölümde parametrik olarak tanımlanır veya kullanıcı kütüphanesinden içe aktarılır. Elemanların konumu ve sayısı daha sonra tanımlanır ve otomatik olarak bir kesit kenarı boyunca yerleştirilir. Profil ve kesit kenarı arasındaki bağlantı da otomatik olarak uyarlanır.

Basitleştirilmiş Öngerme Modellemesi

Köprü Tasarım Programı 1
Köprü Tasarım Programı 1

Allplan Bridge, çok çeşitli ön gerilme tiplerini modellemeyi kolaylaştırır:

Anında veya daha sonra bağ ile, iç ve dış, uzunlamasına, enine ve dikey ve standart olmayan geometri ile.

Kullanıcı tanımlı 3B noktalara dayanarak, program köprü yapısı boyunca bir tendonun geometrisini otomatik olarak üretir. Her bir 3D Tendon noktası, eksen boyunca konum ve bir referans noktasına göre enine kesitteki konum ile belirtilir.

Ek olarak, tendonun yön açısı ve eğrilik yarıçapı her bir noktada belirtilebilir. Seçici parametreler değişken olarak tanımlanabilir. Ayrıntılı tendon geometrisini hesaplarken, program bu değerleri otomatik olarak belirler ve stresleme sürecindeki sürtünme kayıplarını en aza indiren akıllı bir algoritma kullanır.

Kesit düzleminde tendon pozisyonunun spesifikasyonunu kolaylaştırmak için kesitte özel bir nokta ızgarası mevcuttur. Bu nokta ızgarası, tendonun boyuna ve enine yönde kopyalanmasını ve aynalanmasını kolaylaştırır.

Allplan Bridge Yazılımı Kullanılarak Yapılmış Bazı Köprüler

Tamina Köprüsü, İsviçre

Tamina Köprüsü, Pfäfers Mühendislik Ofisi Leonhardt, Andrä und Partner,
265 metrelik kemerli açıklık, 417 metrelik üst yapı uzunluğu ve vadi tabanının 220 metre yüksekliğiyle Tamina Köprüsü, İsviçre'nin en büyük kemerli köprüsüdür.

Sava Köprüsü Belgrad/Sırbistan

Belgrad Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde yatıyor. Yıllar boyunca, şehrin kuzey banliyölerinin genişlemesi, Sava üzerindeki mevcut üç köprünün sınırlı kapasitesiyle engellendi: en çok Brankov, en çok Savski ve Gazela. Ulaşım ağının kapasitesini artırmak için Sava üzerinde şu anda dördüncü bir köprü inşa edilmektedir.

Allplan yazılımları hakkında detaylı bilgi almak için 3e promimarlık firması ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Haber Bültenimize Üye Olun

Güncel Programlar Hakkında Bilgi Almak İçin Bültenimize Üye olun
statikprogramlar
envelope