HAFİF ÇELİK YAPILAR

Aralık 11, 2018tarihinde yayınlanmıştır
74

Hafif Çelik Yapılar

TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ 2018 ' de hafif çelik yapılar hakkında tasarım maddelerinin eklenmesi ile büyük bir eksiklik giderilmiştir.

Günümüzde Yapı malzemelerinin artan fiyatı karşısında bir alternatif olarak çıkmaktadır Hafif Çelik Yapılar. Üretim ve Montaj kolaylığının yanı sıra betonarme yapılara ve Sıcak hadde ile tasarlanmış yapılara karşı uygun maliyetleri ile öne çıkmaktadır.

Hafif Çelik Yapılar Hakkında Kısa Bilgi

Hafif çelik yapılar  prensip olarak ahşap çerçeveli yapı sistemlerine çok benzemektedir - Ahşap çerçeve elemanları ince çelik kesitleri ile değiştirilmiştir. Burada kullanılan çelik kesitler  soğukta şekillendirilmiş kesit olarak adlandırılır, bu da kesitlerin oluşturulduğu veya oda sıcaklığında şekil verildiği anlamına gelir.

Bu, daha kalın sıcak haddelenmiş bölümlerin aksine,çelik erimiş halde iken şekillendirilmiştir.

Soğuk şekillendirilmiş çelik, bir dizi merdane boyunca ince çelik saclara kılavuzluk ederek şekillendirilir. Her bir merdane şekli çok az değiştirir ve net bir çelik sacın C veya S şeklinde bir kesime dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkar.

Burada kullanılan çelik, korozyona karşı korumak için çinko (galvanize olarak adlandırılır) veya çinko ve alüminyum (bazılarına göre çinko alaşım veya galvalum adı verilen) karışımı ile kaplanır. Bu kaplamanın kalınlığı, çeşitli ortamlara uyacak şekilde değiştirilebilir. Tipik olarak, deniz ortamları en çok koruma  kuru, kurak bölgeler is daha az koruma gerektirir.

hafif çelik yapılar

Burada kullanılan çeliğin kalınlıkları, yapısal kesitler için yaklaşık 1 mm ila 3 mm arasında ve yapısal olmayan bölümler için 1 ila 2 mm arasında değişir. Yapısal Elamanlar kabaca ahşap elamanlara karşılık gelecek şekilde boyutlandırılmıştır: 2 "x4" (5,08x12,7 cm) ve 2 "x6"(5,08x 15,4 cm)ortak boyutlardır.

Ahşap çerçeveli konstrüksiyonda olduğu gibi, önce çelik eleman sistemi oluşturulur ve daha sonra yük taşıyan bir duvar oluşturmak için her iki tarafta  plakalar ile kaplanır. Çelik konstrüksiyon, ev binalarının platform çerçeve sistemini takip eder. Elamanlar arasındaki bağlantılar kendi kendini delme vidalarıyla yapılır.

Müteahhitler genellikle önceden delinmiş bölümleri sipariş ederler - içlerinde fabrikada delikleri olan bölümler - böylece kablolar ve sıhhi tesisat duvarlardan kolayca geçebilir. Elamanlar arasındaki boşluklar yalıtım malzemesi ile doldurulur.

Bu yapı şekli, iç bölümler veya dış cephe kaplaması gibi yapısal olmayan çerçeveler için de kullanılabilir. Aslında, bu inşaat şekli başlangıçta ofislerde iç bölümler için geliştirilmiştir.

HAFİF ÇELİK YAPI TASARIMINDA KULLANILAN YAZILIMLAR

Hafif çelik yapıların analizi ve çizimlerini ayrı ayrı olarak düşünmemizde fayda vardır. Bu tür yapıların analitik sistemi genel amaçlı mühendis yazılımları ile analiz edilip tasarlanabilir. Çizim için ise 2. bir yazılım programına ihtiyaç olmaktadır. Üretici firmalar tarafından CNC formatlı çizimlerin istenmesi sebebi ile çizimlerin çok büyük bir hassasiyet ile yapılması önerilmektedir.

STATİK VE ANALİZ YAZILIMLARI

ÇİZİM VE TASARIM PROGRAMLARI

Kısaca Hafif çelik yapıları hakkında bilgi vermek istedik. Yeni deprem yönetmeliği ile igili bilgiler için lütfen bizi takip etmeye devam ediniz.

Bir cevap yazın

Haber Bültenimize Üye Olun

Güncel Programlar Hakkında Bilgi Almak İçin Bültenimize Üye olun
statikprogramlar
envelope