Eskişehir Stadyumu Çöktü

Şubat 7, 2020tarihinde yayınlanmıştır
41

Eskişehir Stadyumu Çöktü !!!

Eskşehir Stadyumu çöktü demek biraz abartı olabilir, ama sonuçta taşıyıcı elemanları statik hesap dilinde dediğiniz "failure" durumuna geçti...

Ne olmuştu?

Çatısındaki aksaklıklar nedeniyle Eskişehir Yeni Stadı'nın kullanımına ara verildiği bildirilmişti.

Eskişehir Valiliğinden yapılan açıklamada, stadyum çatısının çelik aksamında bir takım aksaklıklar tespit edildiği belirtildi.

Buna ilişkin teknik çalışmaların başlatıldığı kaydedilen açıklamada, "Yapılan çalışmaların sonuçlanmasına kadar stadyumun kullanımına ara verilmiştir. Çalışmaların tamamlanmasının ardından stadyum yeniden kullanıma açılacaktır." ifadelerine yer verildi.

Öte yandan kar yağışının ardından çatıda biriken karlar nedeniyle stadın çatısının küçük bir bölümünde çökme meydana geldiği, olayda yaralanan olmadığı öğrenildi.

Mühendislik Açısından Ne Anlam İfade ediyor?

Statik hesaplamalar; ister betonarme olsun isterse diğer yapı sistemleri olsun yapıların güvenliği için mühendislik için oluşturulmuş bir görevdir.

Yapısal Mühendisler ve ya Türkiyede' ki adıyla inşaat mühendisleri yapılarını tasarlarken bir çok yapısal tasarım hesap programı(statik proramlar) kullanmaktadır.

Eskişehir Stadyumu örneğinde görüldüğü gibi meydana gelen kısımsal dayanıksızlık, yapısal tasarım hatası olarak göze çarpmaktadır.

Burada açıkça şunu söylemek gerekir; yapısal tasarımcılar hesaplamaları için harcadıkları zamanının çoğunu yapısal elemanları tasarlama üzerine harcıyorlar.Çelik birleşim hesaplamarı için gerekli zamanı ayırmıyorlar.

Halbuki yapısal tasarımcıların en fazla dikkat etmesi gereken konulardan biride, çelik birleşimler ve mesnetlendikleri malzeme.

Kullanılan Yazılımlar

Kullanılan genel amaçlı yazılımlar ile Yapısal sistemi tasarlamak genel bir durumdur. Fakat bunların birleşimlerini hesaplamak Yönetmelik bilgisi, zaman, tecrübeye sahip olmak ve iyi yazılımlar ile çalışılmasının gerekliliği anlaşılmaktadır.

Hangi Genel Amaçlı Yazılım pRogramı Kullanılabilir?

Günümüzde bir çok yapısal tasarım programı bulunmaktadır. Güvenirliği kanıtlanmış olan bu yazılımlar, tamamem tasarımcının tercihine kalmıştır.

Uluslararası yazılımların çok pahalı olması, tasarımcıların hangi yazılımı alması gerektiği konusunda önemli bir yer tutmaktadır.

Dünyada en çok tercih edilen yapısal tasarım programlarını daha önce yayınlamış olduğumuz bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Stadyumu Çöktü

Hangi Çelik birleşim Programı Kullanılabilir?

Günümüzde A.B.D' DE en çok tercih edilen çelik birleşim yazılımı RisaConnection' dır. Bu yazılım sürekli olarak güncellenmekte, Ağırlıklı olarak A.B.D ve Kanada kodlarını dikkate almaktadır.

Eskişehir Stadyumu Çöktü
Eskişehir Stadyumu - RisaConnection

Eskişehir Stadyumu Hakkında

Eskişehirsporun yeni yuvası olarak,  TOKİ tarafından Sazova bölgesinde inşa edilen stattaki ilk maç,  20 Kasım 2016 tarihinde oynandı.  TFF 1. Lig'de şampiyonluk mücadelesi veren Eskişehirsporumuzun Yeni Malatyaspor'u 2-0 mağlup ettiği müsabakayla hizmete giren stadyumdaki başlama düdüğünü hakem Fırat Aydınus çalarken, ilk golü ise 15'inci dakikada Hasan Hüseyin Acar kaydetti. 


34 bin 930 kişilik seyirci kapasitesine sahip stadyum sadece futbol için inşa edildiği için koşu pisti bulunmuyor ve tribünlerin taç çizgisine mesafesi 10 ile 12 metre.Çim alanı 111 metreye 74 metre olan stadyumun oyun alanı ölçüleri ise 105 metreye 68 metre ebadında. Toplam 16 bloktan oluşan yeni stadyum, 86 bin 783 metrekare kullanılabilir alana sahip.


Basın mensuplarına Eskişehirspor maçları için 533 koltuğun ayrıldığı stadyumda, misafir seyircilere ayrılan bölümde ise 1623 koltuk yer alıyor. 35 bin 310 metrekare alana sahip açık otopark 1148 araç kapasitesine sahip. Ayrıca 502 araçlık 17 bin 20 metrekarelik bir de kapalı otopark bulunuyor. Kapalı otoparkın bulunduğu bodrum katta ayrıca antrenman salonu ve soyunma odaları yer alıyor.


Zemin katta ise basın açıklama odaları, soyunma odaları, masaj salonları bulunuyor. Ambulans, itfaiye ve takım otobüslerinin girişleri de buradan sağlanıyor.Stadyumun birinci katında seyirciler için ayrılan fuaye alanları var. 
Locaların yer aldığı ikinci katta ise iki adet restoran bulunuyor.

Doğu ve Batı tribünlerinde 27'şer adet toplam 54 loca yer alıyor. Ayrıca yine seyirciler için ayrılmış fuaye alanları bu katlarda da mevcut. Protokol salonları, basın çalışma alanları ise üçüncü katta yer alıyor. Dört ve beşinci katlar ise yine basın çalışma alanları, kamera odaları ve TV-radyo anlatım alanlarına ayrılmış durumda.     

Bir cevap yazın

Haber Bültenimize Üye Olun

Güncel Programlar Hakkında Bilgi Almak İçin Bültenimize Üye olun
statikprogramlar
envelope