BIM Nedir?

BIM nedir? (BIM) yani Bina bilgi modellemesinin,Büyük Yapı Firmaları ve hatta Ülkeler tarafından AEC(Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat) endüstrisinde Büyük ölçekli projelerde kullanılması noktasında zorunlu hale gelmeye başlamıştır.

Ancak, BIM kendini açıklayıcı olmaktan uzaktır. İnsanları bir sürü sorudan uzak tutan oldukça karmaşık bir kavramdır. BIM nedir? BIM ne yapabilir? BIM nasıl çalışır? Her sorunun çok çeşitli cevapları vardır, bu da çok çeşitli yanlış anlamaların olasılığını açığa çıkarır.

BIM nedir

BIM nedir

Bu, BIM'i benimsemeye çalışanlar için bir engel oluşturabilir. Bu yanlış anlamalara dair havayı temizleyip temizleyemeyeceğimize bakalım ve BIM hakkındaki bu soruların bazılarına cevap verelim.

BİNA YAPI MODELLEMESİ - BIM NEDİR?

Bu bir sürpriz olabilir, ancak BIM yeni bir kavram değildir. İlk olarak 1962'de Douglas Engelbart'ın “İnsan Aklını Artırmak: Bir Kavramsal Çerçeve” adlı makalesini yazdığı ve mimarın şartnamelere ve verilere bir bina tasarımına girip bir yapının izlendiğini anlattığı, modern parametrik modellemeye çok benzeyen bir kavram olduğu ortaya çıkmıştır.

“BIM” terimi ilk olarak 90'larda kullanılmıştı, ancak ekonomik durgunluk, BIM' in ilk aşamalarına bir engel  koydu. Bu durgunluktan sonra toparlandı ve son yıllarda tam olarak ortaya çıktı. Geç kalmış bir zamanlayıcı olduğundan, BIM adanmış CAD kullanıcıları için yepyeni ve korkutucu bir şey gibi görünebilir - ancak CAD'den BIM'e geçiş uzun zaman almıştır.

BIM ile neler yapabilirsiniz?

Özünde, BIM bira anlamda 3D tasarım ve modelleme yazılımıdır.

Gensler' in, Şanghay Kulesi gibi hatırı sayılır projelere sahip uluslararası bir mimari tasarım firması için BIM ile yola çıkılması gerekiyordu.Bu projede, tasarım süreci boyunca çeşitli kısıtlamalarla karşılaşıldı ve bunların hepsi farklı sistemleri hızlı ve verimli bir şekilde tasarlama ve analiz etme becerisini gerektiriyordu.

Peki Cevap neydi? Gensler için çözümü, bilgi modellemesi oluşturuyordu.

Gensler' in, bölgesel dijital tasarım direktörü Michael Concannon, “Gensler, tüm ofislerdeki tüm uygulama alanlarında BIM teknolojisini ve süreçlerini entegre etmek için uyumlu bir çaba sarf etti” dedi.

BIM Nedir? Bina Bilgi Modellemesi 1

BIM nedir

Firma BIM'in müşterileri arasında kullanımını destekleyerek, BIM'in tüm yapısal çevre için faydalı olduğunu vurgulamaktaydı.Ancak zaman zaman bir müşteri bu konsepte aşina olmadığında zorluklarla karışılmaktadır.

Autodesk'in üst düzey pazarlama müdürü Joy Stark, “BIM'in kurulduğu günden bu yana çok fazla değiştiği için birçok yanlış anlama olduğunu düşünüyorum” dedi. “BIM, Gerçekten teknolojinin nasıl değiştiğinin bir ürünüdür.”

Haber Bültenimize Üye Olun

Güncel Programlar Hakkında Bilgi Almak İçin Bültenimize Üye olun
statikprogramlar
envelope